Jelentősen vezet a nemzetközi hitelezőkkel való megállapodást elutasítók tábora a leadott szavazatok több mint egyharmadának feldolgozottsági szintjén – közölték tegnap késő este a hírügynökségek.
A görög választási bizottság adatai szerint lapzártakor a szavazatok 39,37 százalékának feldolgozása után a nemmel szavazók aránya 61,06 százalékot tett ki, míg az igennel voksolók aránya 38,94 százalék volt. A részvételi arány több mint 55 százalékos volt, jóval meghaladta a népszavazás érvényességéhez szükséges 40 százalékot. Az adatok arról tanúskodnak, hogy a görög kormány akaratával egybehangzóan valószínűleg nemmel szavazott a többség a tegnap tartott referendumon, amelyen a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásról nyilváníthatták ki véleményüket.
A görög miniszterelnök szerint a demokrácia győzelmét jelenti a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásról tartott népszavazás. Alekszisz Ciprasz tegnap szavazatának leadása után nyilatkozva kijelentette: a referendum üzenete az, hogy a nép kezébe vette önnön sorsát. „A kormány akaratát figyelmen kívül hagyhatják, de a népakarattal ezt nem tehetik” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve: a vasárnapi referendummal a görög nép azt üzeni, hogy kezében tartja sorsát, a demokrácia legyőzi a félelmet, az elszántság győz a félelem propagandája felett. „Biztos vagyok abban, hogy új utat nyitunk meg Európa népeinek” – tette hozzá. Leadta szavazatát Prokopisz Pavlopulosz köztársasági elnök is, és azt hangoztatta, hogy a választás eredményétől függetlenül „holnap egységes Görögországban kell élniük az embereknek”.
Gabriel Szakellaridisz görög kormányszóvivő szerint a kormány azonnal folytatni akarja a tárgyalásokat a nemzetközi hitelezőkkel, hogy megegyezésre jussanak és „a felszínen tudják tartani Görögországot” – írta a HVG.hu. „Az újrakezdődő egyeztetéseknek nagyon hamar, akár 48 órán belül le kellene zárulniuk” – mondta az urnazárást követően. Nikosz Filisz, a kormányzó Sziriza párt parlamenti szóvivője az egyik görög televíziónak elmondta, a nemleges eredmény lehetővé tenné a görög kabinetnek, hogy továbbhaladjon, egyezségre jusson a hitelezőkkel és normalizálja a bankrendszert.
A fiatalabb szavazók körében még nagyobb az elutasítása a nemzetközi hitelezők javaslatcsomagjának. 67 százalékuk nemmel szavazott a Guardian egyik bejegyzése szerint. Érthető, világít rá a brit újság, a fiatalok körében 50 százalékot is meghaladja a munkanélküliségi ráta. Érdekesség, hogy az idősek – a nyugdíjuk és megtakarításaik védelme miatt – inkább az igenre szavaztak, és csak 37 százalékuk voksolt nemmel.
Nincs nyúl a kalapban
Tiszteletben kell tartani a görög nép akaratát, a népszavazás egyértelmű kimenetelét – hangsúlyozta tegnap esti közleményében Gianni Pittella, az Európai Parlament (EP) szociáldemokrata frakcióvezetője. Az olasz baloldali politikus szerint az Európai Uniónak, a tagállami kormányoknak, az athéni hatóságoknak, valamint a nemzetközi hitelezőknek egyaránt le kell vonniuk a tanulságot a görög válságból a jövőre nézve annak érdekében, hogy hasonló események ne áshassák alá az EU létét. Pittella úgy vélekedett, hogy már hétfőn újra meg kell nyitni a tárgyalásokat.
„Azt várjuk a görög kormánytól, hogy megújult felelősségérzettel térjen vissza a tárgyalásokhoz” – fogalmazott az európai szociáldemokraták EP-frakcióvezetője, és hozzátette: „Annak is eljött az ideje, hogy néhány tagállam és miniszter felhagyjon az elfogadhatatlan rugalmatlansággal, nemzeti önzéssel és belpolitikai játszmákkal.” Gianni Pittella ésszerű és tartós kompromisszumot tart szükségesnek, és úgy véli, Görögország távozása az euróövezetből szerencsétlen opció lenne, ezért azt el kell kerülni.
Az uniós intézmények vezetői lapzártáig nem nyilatkoztak a görög népszavazás ügyében. A Twitter közösségi oldalon is mindössze egyetlen olyan friss bejegyzés olvasható Martin Selmayrtől, Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök kabinetfőnökétől, amelyben Selmayr felidézi főnöke minapi kijelentését, miszerint „néhányan a görög kormányban azt hiszik, hogy van valaki Európában, aki a végén kihúzza a nyulat a kalapból, de nem ez a helyzet”.
Európa jövője a tét
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök otthon győzelmet aratott, de Európa többi részén elveszítette a hitelét – írta a liberálisok európai parlamenti frakciójának Twitter-oldalán a képviselőcsoport vezetője, Guy Verhofstadt tegnap este. A volt belga kormányfő a Dire Straits Money for Nothing című slágerére utalva a mikroblogoldalon úgy vélekedett, hogy a „pénz semmiért cserébe” csak a dalban létezik, a görög miniszterelnöknek pedig bizonyítania kell, hogy az ajánlatok puszta elutasításánál többre is képes. „Ezzel nincs vége. Most Ciprasznak komoly reformcsomagot kell javasolnia írásban. Ha megteszi, az uniós vezetőknek kell adniuk neki egy második esélyt” – írta Verhoftadt. A liberális politikus hozzátette azt is: „a következő héten ki fog derülni, hogy Ciprasz megoldásokat kínáló vezető vagy önálló gondolatokkal nem rendelkező hamis próféta”.
Verhofstadt úgy vélekedett: a „nem”-ek győzelme, a reformcsomag elutasítása sok bizonytalanságot szül, és akaratlanul is Görögország távozásához vezethet az euróövezetből. A politikus úgy értékelte a népszavazás eredményét, hogy a görögök az adóemelésen és nyugdíjcsökkentésen alapuló csomagra mondtak nemet, de ez egyben megnyithatja annak lehetőségét, hogy valódi, mélyreható reformok valósuljanak meg, s helyreálljon Görögország versenyképessége. Verhofstadt arra is kitért, hogy a csomagnak nem a hétköznapi görögöket kellene célba vennie, hanem fel kellene számolnia a görög társadalomban meglévő klientúrarendszert, a korrupciót, s gyökeresen csökkentenie kellene a kormányzat költségeit. „Görögország jövőjénél több forog kockán. Európa jövőjéről van szó” – húzta alá a politikus.