Búcsú a magyar sporttól?

2015. július 20., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Alighanem román kommentár mellett szurkolhatunk majd a magyar labdarúgó-válogatottnak szeptemberben, amikor Dárdai Pál csapata az Európa-bajnoki selejtezők következő mérkőzésén szeptemberben Budapesten fogadja Anghel Iordănescu tanítványait. Magyar hanggal ugyanis szinte az összes rangos nemzetközi sporteseményt – a Forma– 1-től a kézilabda Bajnokok Ligáján át az olimpiáig vagy a foci Eb-ig – csak az M4-en követhetjük. Pontosabban követhetnénk, ha a közmédia hétvégén beindult új sportcsatornáját a romániai kábelszolgáltatók felvennék kínálatukba. Néhány kiemelt versenyt pedig, ahol magyaroknak szoríthatnánk, egyszerűen sehol sem nézhetünk majd, más csatorna ugyanis nem is közvetíti azokat.

Érthető hát, ha az új csatorna beindítása Magyarország határain kívül inkább aggodalmat, csalódást, zúgolódást szült a sportbarátok körében: joggal érezhetjük kirekesztettnek magunkat, joggal gondolhatjuk: rólunk ezúttal megfeledkeztek.
Persze, az áldatlan helyzet megoldása nem annyira egyszerű, mint gondolnánk. A legutóbbi olimpiai játékokon már megtapasztaltuk, milyen is az, amikor a közvetítés idejére elsötétült a magyar tévé képernyője, ehhez pedig alighanem hozzá kell szoknunk, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntése nyomán ugyanis egy országban csak egy televíziós társaság közvetítheti a versenyeket. Ugyanez érvényes más rangos sporteseményekre is. S ha ezt nem is tudja megoldani a magyar közszolgálati média vezetése, azért arra érdemes volna odafigyelniük, hogy legalább a többi sporteseménytől ne fosszák meg a külhonban élő magyarokat. Eddigi tapasztalataink szerint ugyanis arra nem nagyon számíthatunk, hogy a romániai kábeltársaságok különösebben figyelnének az erdélyi magyarok igényeire. Vélhetően úgy gondolják, a nagy szolgáltatók között felosztott piacon nem olyan jelentős tétel a pár százezer televíziós bérlet, meg aztán válogatni sem nagyon van, amiből. Nem túl valószínű tehát, hogy a UPC, az RDS & RCS és a többi kábelszolgáltató versenyez majd, hogy pár százezer ügyfelük érdekét szem előtt tartva felvehesse kínálatába az M4-et – a vállalatokkal folytatandó tárgyalások során ezt a szempontot érdemes szem előtt tartaniuk a közmédia vezetőinek, ha – miként állítják – valóban fontos számukra, hogy az anyaország határain kívül élő magyarok is nézhessék az új csatorna műsorait, és együtt izguljanak sportolóink sikeréért.
Mert azért az mégiscsak fölöttébb skizofrén helyzet lehet, ha mondjuk Dzsudzsák Balázs góljára a felszabadult öröm helyett a kétségbeesés hangján szól majd a román tévé kommentátora. Abba pedig belegondolni is rossz, mi történik, ha esetleg – amit egyáltalán nem kívánunk – kitörő román gólörömöt kell majd elviselnünk a közvetítés során, amikor amúgy is fájna, hogy hátrányba került a magyar nemzeti tizenegy.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2015-07-20: Közélet - Bokor Gábor:

Paplakot avattak Kommandón

Paplakot avattak szombaton Kommandón. Az épületet egy év alatt készítették el, az egyházi felvállalás mellett magánszemélyek is finanszírozták a munkát. Az új paplak hamarosan be is népesül. Ft. Kató Béla püspök múlt héten nevezte ki Kommandó új református lelkészét, Nagy Istvánt, aki feleségével, a szintén lelkész Eszterrel szolgálja majd a hegyek közötti református közösséget.
 
2015-07-20: Közélet - Kuti János:

Mikor kezdenek fosztogatni? (A múlt hét)

Míg a fél világ és egész Európa gazdasági nehézségekkel küzd, kormányunk szemünk előtt rózsás perspektívákat lebegtet. Alighogy megduplázódott a gyerekpénz, csökkent az élelmiszerek áfája (úgy, hogy a magyarországiak hozzánk jönnek vásárolni), a parlament és a kormány újabb nagy fába vágja fejszéjét. A parlament halált és Nemzetközi Valutaalapot megvető bátorsággal írta át és szavazta meg az újabb adótörvénykönyvet. Eszerint eltörlik az üzemanyagok hét eurócentes illetékét és az oszlopadót (mindkettőt ugyancsak a Ponta-kormány vezette be). Az áfát 24-ről 19-re, az osztalékadót 15-ről 5 százalékra csökkentik.