Túl azon, hogy augusztus a falunapot is jelenti a községben, az elöljárók most arra törekednek, hogy a befejezés előtt álló munkák és feladatok az ünnep hozadékai lehessenek. E sorok írója jól emlékszik még szülőfalujának régi majálisaira, ünnepeinek sajátos hangulatára. Mintha ezek térnének vissza akkor is, amikor hajnalosan, a rezesbanda ébresztőjében felhangzik egy-egy régi ismert melódia.
Ivóvíz- és a csatornahálózatunk hatalmas megvalósítás, amelyet azonban látni mégsem lehet. Mindkettő kormányprogramból épült, értéke több mint egymillió euró. Ezzel van és volt a legtöbb bajunk, számunkra ez volt a legfontosabb, s még jelen pillanatban is az. Ez jelenti a település teljes önállóságát, hiszen az ivóvizet pillanatnyilag még mindig a szomszéd Sepsikőröspatak hálózatából kapjuk – hangsúlyozta Máthé Árpád polgármester. – A napokban átvettük mind a két hálózatot, s bevesszük köztulajdonunkba, hogy átadhassuk a regionális üzemeltetőnek, a sepsiszentgyörgyi közműveknek. A faluban többen kezdtek rákapcsolódni mind a két rendszerre, reméljük, hogy Kőröspatak a beüzemeltetésig még nem zárja el a csapot, s egy hónap múlva, a falunap tiszteletére beindul a közfogyasztás is. Kell-e ennél nagyobb-fontosabb hozadék falunapra? Információim szerint a baróti Tortoma Könyvkiadó megjelentette Árkos 55 oldalas falufüzetét, melynek bemutatóját szintén az augusztus 29-ére ütemezett faluünnepre terveztük. Ebben az évben be kell fejeznünk az épülőfélben levő sportbázist és műborítású sportpályát. Ehhez kell alakulnia majd az árkosi sportéletnek. Sajnos, anyagi alapjai a kormányválság miatt torzóban maradtak, de sikerrel pályáztunk a megyei tanácshoz is, és önerőből is tartalékoltunk. Az eredmények közé tartozik még az 550 méter aszfaltozott útszakasz Geje falurészen, s erre az évre külön összeget különítettünk el a felszegi szakaszra is, de előbb még megpróbálunk pénzt szerezni uniós alapokból. A két főutat szeretnénk ugyancsak aszfaltos szakasszal összekötni a Bakóhegyen át. A mellékutcák korszerűsítésére egyelőre nem gondolhatunk, mert a településnek összesen 12 kilométer hosszú az utcahálózata!
A jövő esztendő feladataként említette az elöljáró az egykori jegyzői lak felújítását, amely többek között jól betöltené a közösségi ház szerepét.
Munkás vakáció
Ki ne tudná, hogy a mező gondja beborítja az egész nyarat, sőt, még az őszt is. Miként azt Göncz Endre, a témakör jó ismerője elmondta, jelenleg ígéretes az árkosi határ, jól fejlődtek az elvetett haszonnövények, és akinek rendszeres gondja volt földjeire, annál a kártevők veszélye sem állt fenn. Sajnos, a bő csapadék lassan emlék marad, a kapások még elszívlelnék az esőt, de most, aratáskor nem tenne jót. Árkos a régi, klasszikus terményeket műveli most is, termesztett takarmányként kezdett teret hódítani a lucerna, és – érdekes – lassan csökkenőben a cukorrépa termesztése. Nagyon várják az árkosiak, hogy továbbra is jónak mutatkozzék a 2015-ös mezőgazdasági év. A vadakra egyelőre nem panaszkodnak, de arra sincs nagy remény, hogy valamelyest javuljon a kalászosok és más termékek értékesítési ára.
A Gelei József-iskola mintegy negyven tanulójából verbuvált helyi tánccsoport megkezdte már próbáit, készülnek műsorukkal a falunapokra. Miként oktatójuktól, a koreográfus id. Oláh Mihálytól és az ötletgazda Orbán Klementinától megtudtuk, táncokkal, táncjátékkal és szólóénekekkel rukkolnak elő. Heti két alkalommal próbálnak. Eddig a helybeli Vadas Erdő-közbirtokosság és annak elnöke, Váncsa Lajos, valamint a gyerekek szülei támogatták őket – mondja id. Oláh Mihály. Erkölcsi és anyagi támogatásukat ezután is szeretettel fogadják. Ha a nemrég újjáalakult tánccsoport eredményeket mutat fel, az önkormányzat szívesen segíti őket továbbra is – jegyezte meg Máthé Árpád, és azt is elmondta, hogy a díszítő fafaragásban is sikeres id. Oláh Mihály ajándék emlékkopját faragott, amelyet Árkos egyik testvértelepülésén, a magyarországi Bátán helyeznek el az augusztus 20-ai ünnepségkor.
Árkoson az osztálytanítók gondoskodtak arról, hogy vakáció kezdetén vajmi kikapcsolódást-élményt szerezzenek tanítványaiknak. Berde Éva árkosi és Korodi Tünde Emese sepsikőröspataki tanítónő közös tábort és kirándulást szervezett. Meglátogatták a barcarozsnyói dinóparkot és várat, a brassói állatkertet, megismerték a legendás brassói Salamon-sziklát. A csernátoni táborban kézműves-foglalkozásokat szerveztek, ellátogattak az Ika-várhoz.
Az Árkosi Bástya- és Tájmúzeum vezetőjét, Bálinth Zoltánt is munkában találtunk, ő is készül az ünnepre. „Nyílt napot tartok – részletezte –, bárki meglátogathat a bástyamúzeumban, de lakásomon is. Több értékes papírdokumentumot restauráltattam Budapesten: a helyi harangszerződést és többek között egy 1559-ben kiadott könyvet.”
A tizenkét tagú árkosi fúvószenekar sem vakációzik, hetente rendszeres próbát tartanak, és élvezik a helyi önkormányzat rendszeres támogatását is. Ebből szándékoznak beszerezni egy dobfelszerelést. Váncsa Mátyás karmester elmondta, hogy legközelebb a sepsibükszádi, mikóújfalusi, nagybaconi és baróti fúvóstalálkozón kell bemutatniuk új számaikat. Árkoson hagyománya van a fúvósmuzsikának, ehhez igazodik a jelenlegi zenekar is. Remélik, hogy lombhullásra itthon is összejön egy fúvóstalálkozó, ugyanis ápolni szeretnék az 1890-ben megalakult, huszonhárom tagú tűzoltózenekar folytonosságát.