Rossz elképzelésnek bizonyult a munkaügyi szaktárca azon lépése, hogy az országos szociálisreferencia-mutatóhoz arányítja a frissen végzetteket, illetve 45 év felettieket alkalmazó vállalkozóknak nyújtott támogatást. Háromszéken például már jó ideje emiatt jócskán csökken a kereslet a lehetőség iránt, elsősorban a fiatalok, de a munkáltatók részéről is.
Eddig 183 fiatal végzőst és 45 év felettit alkalmaztak idén Háromszéken a munkáltatók, viszont az előző évekhez hasonlóan várhatóan idén sem sikerül teljesíteni a szaktárca által előírt létszámot – számolt be Téglás Ferenc, a Kovászna Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség helyettes vezetője. A gond abból adódik, hogy egy ideje a vállalkozóknak nyújtandó támogatást más módon számolják, mint korábban, azaz nem az országos minimálbérhez, hanem az országos szociálisreferencia-mutatóhoz arányítva. Ez annyit jelent, hogy a munkáltató, ha frissen végzett fiatalt alkalmaz, legtöbb 750 lej támogatásban részesül, míg a 45 év felettiek esetében legtöbb 500 lejben. Figyelembe véve, hogy a minimálbér július 1-jétől elérte az 1050 lejt, lassanként a munkáltatóknak nem éri meg élni a lehetőséggel, főképp a frissen végzettek esetében – véli Téglás. Utóbbiaknál ugyanis az alkalmazónak még jócskán kerül költsége, hiszen egyrészt a tapasztalathiány miatt előfordulhat, hogy képzésben kell részesítenie őket, emellett a bér további hányadát is neki kell biztosítania – és ez egy felsőoktatást végzett személy esetében a támogatással egyenlő vagy akár annál magasabb összeg is lehet. Szintén a munkáltatónak kell befizetnie a különböző – egészségügyi, társadalombiztosítási – járulékokat is. Ilyen körülmények között a legtöbb alkalmazó a minimálbért fizeti inkább, amelyet sok esetben a fiatalok nem fogadnak el, így az előirányzott kétszázas cél semmiképp nem teljesíthető – véli Téglás.
A 45 év felettiek esetében általában sikerül teljesíteni az előírtakat, tavaly 175-en kaptak így állást, míg idén már 140-nél tartanak. Az intézményvezető szerint az ok abban keresendő, hogy nem kell a szakképesítésre áldoznia a munkáltatónak, mivel megvan az elegendő tapasztalatuk, és ez a nemzedék legtöbbször a kisebb bért is elfogadja. A megfelelő megoldás ugyanakkor továbbra is az lenne, ha a támogatás mértékét valahogy a realitáshoz igazítanák, vagy pedig módosítanák a rendszert.