Honatyák a magasban

2015. augusztus 7., péntek, Máról holnapra
Farkas Réka

Magasabb fizetést szeretnének honatyáink, ha az államelnöknek, a kormányfőnek, a minisztereknek és államtitkároknak jár, nekik is dukál, hisz ők is magas rangú tisztségviselők – hangzanak az érvek, no meg egyébként is, hogy lehet megélni havi négy-ötezer lejből? Kisebb-nagyobb háborgást kiváltott ugyan, de átment a képviselők, szenátorok kiemelt nyugdíjazásáról szóló jogszabály is, a nép kénytelen-kelletlen lenyelte a békát, megteszi majd ebben az esetben is – gondolhatják.

Nincs türelmük kivárni az állami alkalmazottak egységes bérezéséről szóló törvényt, lejárhat mandátumuk, mire az életbe lép, már most ősztől megkétszereztetnék havibérüket. És nagyvonalúan engednének is korábbi igényükből, hisz a tavasszal még háromszoros emelés szerepelt a tervekben.
Igen alacsonyra csökkent a román parlament ázsiója, és benépesítői mindent megtesznek, hogy ez cseppet se javuljon. Egymást érik a képviselők, szenátorok ellen indított büntetőeljárások, gyakoriak az üres ülésteremből sugárzott képek, az elmaradt szavazásról szóló hírek, és munkahelyükön is többnyire csak azért tüsténkednek, mert saját érdekeik szerint alakítanának egy-egy jogszabályt: fokoznák védettségüket, megnehezítenék az ellenük kutakodó ügyészek munkáját, no meg emelnék fizetésüket, nyugdíjukat. Nemrég napvilágot látott egy összesítés, amelyből kitetszett, hogy az öt hónapos tavaszi ülésszak során a honatyák összesen 316 órát dolgoztak, ami a szokásos, napi nyolcórás munkaidővel számolva azt jelenti, a képviselők 18, a szenátorok 19 napot töltöttek aktív munkával. Ebből 17 órát puszta szócséplésre fordítottak, azaz politikai nyilatkozatokat, illetve interpellációkat olvastak fel. A nyilvánosságra került adatokból az is kitetszik, számos ülést kellett felfüggeszteni a hiányzók miatt, olyan is történt, hogy kevesebb mint két perc alatt döntöttek a halasztásról, így, aki egyáltalán ott volt, letudta munkanapját, mehetett a dolgára. Mindemellett még azt is érdemes tudni, hogy egyáltalán nem azért lazítottak választottjaink, mert nem lett volna dolguk, több mint hétszáz jogszabály vár szavazatukra, majdnem ugyanannyi, amennyin sikerült átrágniuk magukat.
Ha egy magánvállalatnál dolgozna valaki ilyen ütemben és hatásfokkal, rövid időn belül kézhez kapná felmondólevelét. De még az állami alkalmazásban lévők jelentős része sem engedheti meg magának ezt a luxust. A főnökök, no meg a magas rangú tisztségviselők kivételek. Nyugdíjukat, fizetésüket maguk szavazzák, hozzájuk senki nem érhet fel, őket senki nem kérheti számon, hisz ezért kiemeltek, különleges státusúak. A legvisszásabb, hogy többségük ezt nemcsak elhiszi, de jogosnak is tartja. Hétről hétre, hónapról hónapra romlik megítélésük, ez a kisebbik gond, mondhatnánk, az ő bajuk, csakhogy áldatlan tevékenységükkel sikerült elhitelteleníteniük a demokrácia egyik alapintézményét. És ez bizony már bűn.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2015-08-07: Közélet - Hecser László:

Ha kell, perelnek a tóért

Sepsikőröspatak és Árkos önkormányzata pert fontolgat a két község között az egykori külszíni bánya helyén létrejött tó, illetve az azt körülvevő mintegy 285 hektár terület visszaszerzése érdekében. Álláspontjuk szerint a föld az ő tulajdonukat kell hogy képezze, hiszen a ploieşti-i bányavállalat csak használója a területnek, sosem volt birtokosa. A bányavállalat felszámolója szerint viszont szó sem lehet arról, hogy bárki is elvegye tőlük a területet: birtoklevelük van róla, s amint minden jogi akadály elhárul, eladják.
2015-08-07: Közélet - Nagy D. István:

Félrecsúszott szabályozás (Friss végzettek foglalkoztatása)

Rossz elképzelésnek bizonyult a munkaügyi szaktárca azon lépése, hogy az országos szociálisreferencia-mutatóhoz arányítja a frissen végzetteket, illetve 45 év felettieket alkalmazó vállalkozóknak nyújtott támogatást. Háromszéken például már jó ideje emiatt jócskán csökken a kereslet a lehetőség iránt, elsősorban a fiatalok, de a munkáltatók részéről is.