Vidékfejlesztési tervVéglegesítették a keretösszegeket

2015. augusztus 11., kedd, Gazdakör

A mezőgazdasági minisztérium és a vidékfejlesztési tervet felügyelő hatóság a napokban hozta nyilvánosságra a teljes megpályázható összeg leosztását a vidékfejlesztési terv fejezetei szerint. Az unió 9,472 milliárd eurót hagyott jóvá, melyre a 2014 és 2020 közötti hétéves időszakban lehet pályázni.

Ebből 8,125 milliárd uniós költségvetésből származik, a román állam 1,347 milliárd eurót tesz hozzá. A tervben tizenöt nagy fejezetre (pályázási területre) és több alfejezetre (programra) lehet majd pályázni. A következőkben a fejezeteket (zárójelben az alfejezetek), valamint az említett időszak alatt pályázható öszszegeket ismertetjük:
1. Ismeretátadás, tájékoztató kampányok támogatása – 67 millió euró
2. Szaktanácsadási és farmvezetési szolgáltatások – 71 millió euró
4. Beruházások a gazdaságok fejlesztésébe és a feldolgozásba (4.1. Gazdaságok korszerűsítése; 4.1.a. Gyümölcstermesztés támogatása; 4.2. Beruházások a mezőgazdasági termékek feldolgozásában; 4.3. A mezőgazdasági és erdészeti infrastruktúra fejlesztése és korszerűsítése) – 2,143 milliárd euró
6. Gazdaságok és vállalkozások fejlesztése (6.1. Fiatal gazdák megtelepedésének támogatása; 6.2. Nem mezőgazdasági tevékenységek támogatása; 6.3. Kisgazdaságok támogatása; 6.4. Nem mezőgazdasági szolgáltatások támogatása; 6.5. A teljes gazdaságot átadó kisgazdaságok tulajdonosainak támogatása) – 1,105 milliárd euró
7. Alapszolgáltatások és a vidék megújulásának támogatása – 1,298 milliárd euró
8. Az erdők életképességének javítása, a hegyvidéki övezet fejlesztésére szánt beruházások támogatása – 124 millió euró
9. Termelői csoportok megalakulásának támogatása – 20 millió euró
10. Környezetvédelmi és klímaváltozást megelőző kifizetések – 1,070 milliárd euró
11. Ökogazdálkodási támogatások – 236 millió euró
13. Hátrányos helyzetű térségben gazdálkodóknak járó kifizetések (nálunk hegyvidéki kifizetések) – 1,355 milliárd euró
15. Erdészeti szolgáltatások és az erdők megőrzésének támogatása – 117 millió euró
16. Együttműködést és kapcsolatépítést segítő támogatások – 31 millió euró
17. Kockázatok kezelése (mezőgazdasági biztosítási alap létrehozása) – 200 millió euró
19. Leader-program (helyi fejlesztési csoportok és programok támogatása) – 636 millió euró.
Amint már szóltunk róla, az első fejezetek (a gazdaságok korszerűsítése és a fiatal gazdák megtelepedésének tá­mogatása) március végén indultak. Időközben a már pályázható fejezetek és alfejezetek száma tízre emelkedett a többrendbeli kiírásnak köszönhetően, az összérték a tíz területen meghaladja a 900 millió eurót. Újdonság, hogy a különböző fejezetek, területek pályáztatása folytonos, az elbírálás és a nyertesek kiválogatása havonta történik. Az eddig kiírt fejezeteknél a pályázatokat október 30-áig lehet benyújtani a vidéki beruházásokat kifizető ügynökség megyei irodájánál, egyes alfejezeteknél az elkészített pályázatot fel kell tölteni az országos ügynökség (AFIR) honlapjára. Ha a válogatásnál egy pályázat nem éri el az adott időszakban, vagyis hónapban érvényes ún. minőségiküszöb-pontszámot, várólistára kerül. A minőségi küszöböt minden hónapban miniszteri rendelettel emelhetik vagy csökkenthetik. Így megtörténhet, hogy a kevesebb pontot elérő pályázat hosszabb ideig várólistán marad. A háromszéki gazdálkodók körében legközkedveltebb két alfejezetnél, a gazdaságok korszerűsítésénél és a fiatal gazdák támogatásánál az augusztusra érvényes minőségi küszöb pontszáma 45. Remélhetőleg a csökkentett pontszámnak köszönhetően több támogatási kérés érkezik a megyei vidékfejlesztési irodához, az eddigiek alapján nagyon alacsony a pályázási kedv, július végéig mindössze öt pályázatot tettek le.
Daniel Constantin szakminiszter bejelentése szerint szeptembertől újabb, a helyi tanácsok által nagyon várt területen indul el a pályázhatóság, a 7. fejezetnél (A vidéki alapszolgáltatások létrehozása és a falu megújulása – a régi vidékfejlesztési tervben a 322-es számot viselte). Itt valamivel több, mind 1,2 milliárd euró a keretösszeg, lehet majd pályázni a községi ivóvízellátásra, kanalizálásra, illetve bizonyos utak felújítására és aszfaltozásra. A régi vidékfejlesztési tervben ennél a fejezetnél volt a legnagyobb a versengés, a helyi tanácsok által letett pályázatok értéke több mint négyszerese volt a megpályázható keretösszegnek (1,6 milliárd euró), a pályázatok értéke pedig több mint 7,64 milliárd. Így a régi terv idején számos tanács egyébként jónak talált pályázata nem került kifizetésre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2015-08-11: Gazdakör - Bokor Gábor:

Csökken a gabonatermés (EB-előrejelzés)

Az Európai Bizottság (EB) legutóbbi előrejelzése szerint az elmúlt évhez képest akár tíz százalékkal is csökkenhet idén a gabonatermés az unió országaiban. Romániában a szakértők az ország központi régiójában és Havasalföld déli részein a korábbi évek átlagánál jobb termést jósolnak. Ez jó hír a háromszéki gazdáknak, minden bizonnyal lehetőségük lesz magasabb áron értékesíteni a megtermelt gabonát.
2015-08-11: Gazdakör - Bokor Gábor:

Európai szervezethez csatlakoznak a romániai szarvasmarha-tenyésztők

Az elmúlt hétvégén Marosvásárhelyen tartották a szimentáli típusú tarka szarvasmarha nemzetközi kongresszusát. Az értekezletet a Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Szövetsége (RSZTSZ) szervezte. A rangos eseményen németországi, ausztriai szarvasmarha-tenyésztők egyesületeinek képviselői is részt vettek. Megyénket Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke képviselte.