Az elmúlt hétvégén Marosvásárhelyen tartották a szimentáli típusú tarka szarvasmarha nemzetközi kongresszusát. Az értekezletet a Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Szövetsége (RSZTSZ) szervezte. A rangos eseményen németországi, ausztriai szarvasmarha-tenyésztők egyesületeinek képviselői is részt vettek. Megyénket Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke képviselte.
Az osztrák és német szakemberek a tarka szarvasmarha keresztezési lehetőségeit ismertették, melyek alkalmazásával a tej- vagy hústermelés irányába tolható el a szimentáli hasznosítása. A mezőgazdasági minisztérium képviselője is jelen volt a kongresszuson, beszédében semmi lényegeset nem mondott, nem tért ki a szarvasmarha-tenyésztőket sújtó gondokra. Nem esett szó a tej alacsony áráról, a növendék, hizlalt vagy selejtmarha eladásának nehézségeiről, sem a támogatások folyósításának akadozásáról – értékelte Ötvös. „Nem követhetjük a német vagy osztrák példát, amíg az állam nem segít megoldani a mostani gondokat. Sem a minisztérium, sem Victor Ponta államfő nem keresi a megoldásokat, hogy újból fellendülhessen vagy legalábbis az önfenntartás szintjére kerüljön a szarvasmarha-tenyésztés” – vetette fel Ötvös felszólalásában. Azt is elmondta, ha más megoldás nem lesz, a francia példa szerint utcára kell vonulniuk a gazdáknak, le kell zárniuk a fontos közlekedési vonalakat mindaddig, míg megoldást nem kapnak a kormány részéről. A nemrég Sepsiszentgyörgyön megszervezett gazdatüntetésnek jó visszhangja van a megyékben, jó példaként tartják számon egy országos megmozdulás megszervezésére. Ötvös azt is elmondta, nehezményezi, hogy az RSZTSZ elnöke, Claudiu Franc nem vett részt a szentgyörgyi tüntetésen, habár meghívták.
A marosvásárhelyi konferencián megállapodás született arról is, hogy az országos szövetséget felveszik az Európai Szimentáli Szövetségbe, az unió legerősebb szarvasmarha-tenyésztői szervezetébe. A romániai szövetség 80 ezer tagot számlál, akik 640 ezer szarvasmarhát tartanak, ebből 224 ezer szimentáli típusú tarka. Mielőtt tagja lesz az európai szervezetnek, egy sor vizsgálatnak vetik alá a hazai gazdaképviseletet. A tagságnak anyagi feltételei is vannak, a tagsági díj eléri a 200 ezer eurót.