Európai szervezethez csatlakoznak a romániai szarvasmarha-tenyésztők

2015. augusztus 11., kedd, Gazdakör

Az elmúlt hétvégén Marosvásárhelyen tartották a szimentáli típusú tarka szarvasmarha nemzetközi kongresszusát. Az értekezletet a Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Szövetsége (RSZTSZ) szervezte. A rangos eseményen németországi, ausztriai szarvasmarha-tenyésztők egyesületeinek képviselői is részt vettek. Megyénket Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke képviselte.

Az osztrák és német szakemberek a tarka szarvasmarha keresztezési lehetőségeit ismertették, melyek alkalmazásával a tej- vagy hústermelés irányába tolható el a szimentáli hasznosítása. A mezőgazdasági minisztérium képviselője is jelen volt a kongresszuson, beszédében semmi lényegeset nem mondott, nem tért ki a szarvasmarha-tenyésztőket sújtó gondokra. Nem esett szó a tej alacsony áráról, a növendék, hizlalt vagy selejtmarha eladásának nehézségeiről, sem a támogatások folyósításának akadozásáról – értékelte Ötvös. „Nem követhetjük a német vagy osztrák példát, amíg az állam nem segít megoldani a mostani gondokat. Sem a minisztérium, sem Victor Ponta államfő nem keresi a megoldásokat, hogy újból fellendülhessen vagy legalábbis az önfenntartás szintjére kerüljön a szarvasmarha-tenyésztés” – vetette fel Ötvös felszólalásában. Azt is elmondta, ha más megoldás nem lesz, a francia példa szerint utcára kell vonulniuk a gazdáknak, le kell zárniuk a fontos közlekedési vonalakat mindaddig, míg megoldást nem kapnak a kormány részéről. A nemrég Sepsiszentgyörgyön megszervezett gazdatüntetésnek jó visszhangja van a megyékben, jó példaként tartják számon egy országos megmozdulás megszervezésére. Ötvös azt is elmondta, nehezményezi, hogy az RSZTSZ elnöke, Claudiu Franc nem vett részt a szentgyörgyi tüntetésen, habár meghívták.
A marosvásárhelyi konferencián megállapodás született arról is, hogy az országos szövetséget felveszik az Európai Szimentáli Szövetségbe, az unió legerősebb szarvasmarha-tenyésztői szervezetébe. A romániai szövetség 80 ezer tagot számlál, akik 640 ezer szarvasmarhát tartanak, ebből 224 ezer szimentáli típusú tarka. Mielőtt tagja lesz az európai szervezetnek, egy sor vizsgálatnak vetik alá a hazai gazdaképviseletet. A tagságnak anyagi feltételei is vannak, a tagsági díj eléri a 200 ezer eurót.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 45
szavazógép
2015-08-11: Gazdakör - Incze Péter:

Véglegesítették a keretösszegeket (Vidékfejlesztési terv)

A mezőgazdasági minisztérium és a vidékfejlesztési tervet felügyelő hatóság a napokban hozta nyilvánosságra a teljes megpályázható összeg leosztását a vidékfejlesztési terv fejezetei szerint. Az unió 9,472 milliárd eurót hagyott jóvá, melyre a 2014 és 2020 közötti hétéves időszakban lehet pályázni.
2015-08-11: Gazdakör - Bokor Gábor:

Különtámogatás a lucernára

Nő a lucernával bevetett területek nagysága. Kovászna megyében a gyarapodás ugyan nem látványos, de a hivatalos adatok szerint a lucernások összterülete már elérte az 5824 hektárt – tudtuk meg Könczei Csabától, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől. Lóherét 2121, más évelő takarmánynövényt 7494 hektáron termelnek.