Családsegítők Sepsiszentgyörgyön 4.

2015. augusztus 13., csütörtök, Család

Sepsiszentgyörgyön családsegítő tevékenység működik több mint húsz éve. Papp Adolf, a Pro Nobis Egyesület elnöke és felesége, Balázs Réka Step by Step alternatív oktatásban képzett tanítónő, mindketten családterapeuták és mentálhigiénés szakemberek. Az idei Házasság hete rendezvényen több témában is előadást tartottak. Ennek folytatásaként kértem fel őket beszélgetésre.
 

Megtalálni a szerepeket
Balázs Réka: Nagyon beszabályozták régebb a női szerepeket, a férfiszerepeket. Megvolt a férfimunkának, a női munkának a szerepe. Ez segített a családoknak. A nők tollat fosztottak, a férfiak az istállót takarították. A nők a mezőre ebédet készítettek, a férfiak arattak. Megvolt mindennek a kerete, a helye. Ami most nehéz: belső felelősséggel, közös megegyezéssel kell eldönteni, hogy kinek mi a szerepe a családban. Milyen szokásokat fogadunk el? Most pedig olyan szépen uniformizálódnak a szerepek... Minden családnak magának kell eldöntenie, hogy a női-férfi szerepeket hogyan osztja el. Ennek az egyensúlya határozza meg  azt, hogy mi fog történni.
Papp Adolf:  Van, amikor a családnak teljesen ellentétes a programja. Egyik délelőtt, másik délután dolgozik. A nő kereshet sokkal többet, mint a férje, viszont nincs ideje a házimunkára. Ha a férfi nem érzi „férfiatlannak”, ilyenkor többet vállal a gyereknevelésből, házimunkából... Nehéz egyeztetni. Volt olyan családunk, hogy az egyik fél lemondott a munkahelyről. Rájöttek, hogy a pénz, amit megkeresett, nagyon jó, de hosszú távon inkább előtérbe helyezték a családot, fontosabb volt ez, mint a pénzkereset.
B. R.: A hétköznapok stresz­szét elég nehéz végigélni hatékony kommunikáció nélkül. A hétköznapok kihívása igazából a legkeményebb próbatétel egy családnak. Azért fontos a töltekezés, a hatékony kommunikáció megtanulása, mert a hétköznapok kihívása szétcin­cálja a családot. Mert minden családtagnak más a munkahelye, a hétköznapi programja. Ebben az egyensúlyt megtalálni nagyon nehéz. Az is nehéz, hogy legtöbbször a női mintáink arról szólnak: hallgatni kell és tűrni. És hogy nem szólunk idejében. Hogyha nem kommunikálunk, akkor játszmázunk. Általában a nők hamarabb észlelik, és jelzik, ha gond van.
– Mi történik akkor, ha az egyik fél jelzi, hogy gond van, de a másik legyint egyet: milyen gond, hát ez semmiség!
P. A.: Az a kérdés, hogyan jelzi. Ez megint kommunikáció. Ha azt mondom: Tudod-e, az a helyzet, hogy miattad nem működik ez és ez, akkor nyilván nem lépnek előre.

Nem hibásokat, megoldásokat kell keresni
B. R.: Tudunk segíteni abban, ha kérik, hogyan hívhatják be a társat. Meg tudjuk tanítani, hogy a társ ne érezze bántónak, ne a védekező mechanizmusait indítsa be. Ha bejön az egyik fél, akkor két-három  találkozás után sikerül behívni a társat. Mert végig tudjuk beszélni, hogyan szólítsa meg a társát. Ha úgy jelzi, hogy „elviszlek téged megjavítani, mert baj van”, akkor a másik nyilván nem megy bele. De ha azt tudom a társamnak közvetíteni: „megoldásokat szeretnék, nem hibást keresni, hogy jobban éljünk, működjünk”, a helyzet változhat. Nagyon gyakran esünk a hibáztatásba: hibásokat keresünk, és nem megoldásokat. A probléma sokszor annyi, hogy ki a hibás, s ott meg is áll. Eldöntjük, hogy ki a hibás, s azzal úgy tűnik, meg is oldottuk. Pedig nem ez a megoldás... Vannak, akik nagyon dühösek ránk, mert nem vállaljuk a bíró szerepét... A problémát lehet úgy ­ven­­­­­­­­­­­­­­­­ni, mint egy fejlődési lehetőséget. A konfliktus lehet egy elakadás valahol, amit ha sikerül átlépni, nagyfokú fejlődés következhet be. Természetes, hogy minden családban van és lesz is konfliktus. Ez együtt jár a családi élettel. Az emberi élettel. A konfliktus vagy probléma nem mindig bajforrás, hanem lehet fejlődési lehetőség is. Az egyik megoldás, ha megtanulnak hatékonyan kommunikálni.
P. A.: Ami a fejlődést illeti: az elején csak a feleségek, a nők jöttek. Ezelőtt tíz évvel arra tanítottuk őket, hogyan kell a férjeket behozni. Hatalmas ­változás történt: csak ebben az évben három férfiember jött be, aki kérte a családterápiát. Éveken keresztül nem volt az, hogy férfiember kérjen segítséget, s most egyre több. Azt jelenti, hogy változás történt... Leegyszerűsítve: mindenki oda vonzódik, húz, ahol értékelik. Ha ez a család, akkor oda megy, ha ez a munkahely, akkor oda, ha egy másik ember, akkor pedig oda. Mindenki ott érzi jól magát, ahol biztonságot, dicséretet és szeretetet kap.

Kérdezett: Józsa Zsuzsanna
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 863
szavazógép
2015-08-13: Sport - :

Huszonnyolc atléta lebukott (Atlétika)

A 2005-ös és 2007-es atlétikai világbajnokságok mintáinak újraelemzése során 28 versenyző 32 mintája lett pozitív a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) tájékoztatása szerint.
2015-08-13: Család - :

Gyermekeink

Júlia, Sepsiszentgyörgy. Huszár Szilamér felvétele