Horvátország és Albánia meghívást kap a NATO-ba — jelentette be tegnap Jaap de Hoop Scheffer főtitkár. Az észak-atlanti szövetség tagállamai elismerték Macedóniának az európai értékek és a NATO iránti elkötelezettségét, és sajnálattal vették tudomásul, hogy a Görögországgal folytatott névvitát még nem sikerült rendezni.
Ezért a huszonhat tagállam állam- és kormányfői úgy határoztak, hogy meghívják Macedóniát is, mihelyt megoldódik a nézeteltérés. A volt jugoszláv tagállam küldöttsége tegnap távozott a találkozóról.
A bukaresti csúcs résztvevői megállapodtak abban is, hogy Boszniával és Montenegróval párbeszédet kezdenek pénzügyi, gazdasági és biztonsági kérdésekről NATO-csatlakozási törekvéseikkel összhangban. Jaap de Hoop Scheffer szerint ez azt jelenti, hogy a NATO erősíteni akarja a Nyugat-Balkán térségének biztonságát. Hozzáfűzte: a tagállamok nyitottak arra, hogy elmélyítsék a Szerbiával folytatott párbeszédet is. * Nicolas Sarkozy francia államfő Angela Merkel német kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatóján leszögezte: Macedóniának nem kell megvárnia a következő NATO-csúcsot a meghíváshoz. George W. Bush amerikai elnök sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a kis ország egyelőre kívül marad, de leszögezte, hogy az észak-atlanti szövetség bővítése folytatódni fog. De Hoop Scheffer közölte, hogy Ukrajnát és Grúziát csak később vonják be a NATO-tagság ,,előszobáját" jelentő tagsági akciótervbe (MAP). A főtitkár üdvözölte a két ország által végrehajtott reformokat, hozzátéve, hogy Ukrajna és Grúzia is tagja lesz majd a NATO-nak, ezért intenzív tárgyalásokat kezdenek velük. * Nicolas Sarkozy bejelentette: az év második felében esedékes, december 31-ig tartó francia EU-elnökség után újra be akarja vonni Franciaországot a NATO integrált katonai szervezetébe. A visszatérésre — a katonai szervezetből de Gaulle tábornok 1966-ban vonta ki országát — a jövő áprilisi NATO-csúcs adhat alkalmat, amelyet Franciaország és Németország közösen szándékozik megrendezni. * Az Egyesült Államok és Csehország közös nyilatkozatban tudatta: befejezték a tárgyalásokat az amerikai rakétavédelmi rendszerhez tartozó elemek csehországi telepítéséről. * A NATO-tagállamok vezetői zárónyilatkozatukban támogatni fogják az amerikai rakétavédelmi pajzs egyes elemeinek Kelet-Európába történő telepítését. * Amíg a világ legnagyobb hatalmi vezetői a további tervekről határoztak, feleségeik — Traian Băsescu nejének vendégeiként — a román kultúrából kaptak ízelítőt. * A csúcsértekezlet napja több kellemetlenséggel járt, a munkálatok egyik résztvevőjét az ülésről rosszullét miatt kórházba szállították, de azonkívül, hogy állapota stabil, semmilyen más részlet nem került nyilvánosságra. Volt néhány hamis bombariadó, és több tucat fiatal NATO-ellenes feliratokkal vonult fel. A parlament újságírói bejáratánál szerb nyelvű vulgáris felirat jelent meg, ezt rövid idő alatt letörölték. A szerdán NATO-ellenes megnyilvánulásokért letartóztatott ötvennégy román és külföldi állampolgár védelmében egy civil jogvédő szervezet bűnvádi panaszt nyújtott be, mivel véleményük szerint a karhatalmi erők durván megsértették a szólásszabadságot.