Bush és az európai biztonság

2008. április 4., péntek, Közélet

Búcsúzni csak nagyon szépen szabad, bár kérdéses, mert ezt a ,,szépséget" — Ukrajna és Grúzia esetleges NATO-tagságát — sokan másként ítélik meg.

Egy azonban bizonyos, a második elnöki mandátuma végét töltő George Bush amerikai elnök, akinek népszerűsége soha nem látott mélypontra zuhant, a bukaresti NATO-csúcson kész helyzet elé akarja állítani a világot. Gondoljuk, nem véletlen, hogy először Kijevbe érkezett, biztosítva vendéglátóit, hogy sem alku, sem visszalépés nem lesz, mind Ukrajna, mind Grúzia biztosra veheti NATO-tagságát. ,,Azzal a céllal megyek Bukarestbe — jelentette ki az amerikai elnök —, hogy az észak-atlanti katonai szervezet bukaresti csúcstalálkozóján végre teljesüljön a régi álom, és egyöntetűen megszavazzuk Ukrajna és Grúzia NATO-tagjelöltségét", amely ténnyel (és az amerikai elnök nem is csinál titkot belőle!) borsot akar törni a Kreml orra alá, kihasználva, hogy Putyin visszalépett, s jelenleg ereje meggyengült. Persze, Ukrajna és Grúzia NATO-tagjelöltségének megszavazása nem lesz egy sétamenet, annál is inkább, mert az unió két erős állama, Franciaország és Németország nem kifejezetten támogatja a két szovjet utódállam NATO-tagságát. Az orosz külügyminiszter-helyettes, Grigorij Karaszin világosan ki is fejtette a bizarr hírt kommentálva, hogy Ukrajna és Grúzia esetleges csatlakozása a NATO-hoz komoly válságot okozhat országaik kapcsolatában, és igen-igen negatív hatással lehet az európai biztonságra. Mindez azonban az érintett feleket a legkevésbé sem érinti, egyfelől Bush magabiztosan jelentette ki, hogy ezúttal nem lesz alku, másfelől Viktor Juscsenko ukrán elnök magabiztosan azt válaszolta, hogy ,,nincs semmiféle ha… Győzni fogunk…" Ugyanezt az optimista álláspontot osztja a grúz elnök is. Győzni fogunk. Azután mi lesz, nem kérdés. Utánunk az özönvíz… Arra a kikerülhetetlen kérdésre, hogy az Egyesült Államok tárgyal-e ama lehetőségről, miszerint ha Oroszország nem támadja az amerikai rakétapajzs bizonyos elemeinek közép-európai telepítését, lemondanak Ukrajna és Grúzia NATO-tagságáról, Bush meglehetősen brutálisan jelentette ki, nem lesz alku… Ami a térség biztonságának érdekében, ismerve a feltámadó orosz nagyhatalmi ambíciókat, meglehetősen erős kockázatot jelent.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2008-04-04: Közélet - x:

Két országot meghívtak, Macedónia hoppon maradt

Horvátország és Albánia meghívást kap a NATO-ba — jelentette be tegnap Jaap de Hoop Scheffer főtitkár. Az észak-atlanti szövetség tagállamai elismerték Macedóniának az euró­pai értékek és a NATO iránti elkötelezettségét, és sajnálattal vették tudomásul, hogy a Görögországgal folytatott névvitát még nem sikerült rendezni.
2008-04-04: Belföld - x:

Hírsaláta

FÖLÖSLEGES ERŐSZAK. Igen brutális eszközökkel akadályozta meg a román rendőrség annak a pár tucat fiatalnak, moldovaiaknak, németeknek, cseheknek és hazaiaknak a tiltakozó szervezkedését, akik a NATO-csúcs ellen, illetve a békéért készültek megmozdulni Bukarestben.