A NATO-csúcs is lecsengett

2008. április 5., szombat, Máról holnapra

Nagyjából az történt a bukaresti NATO-csúcson, ami előre várható volt. Az Egyesült Államok elérte legfőbb célját: újabb csapatokat kap afganisztáni és iraki vállalkozásaihoz.

Két országot meghívtak a szervezetbe, hármat nem. Grúzia és Ukrajna ügye teljesen bizonytalan időre elhalasztatott, s ezért nem is az orosz küldöttségnek kellett vernie az asztalt, a vétót Németország és Franciaország mondta ki, melyek ugyancsak félnek az orosz gázcsapok elzárásától. Horvátország és Albánia ünnepelhet, Macedónia szomorkodhat. E kis balkáni ország visszautasítását Görögország érte el, eléggé süket érveléssel, s nem is a hellén szellem különösebb dicsőségére. A görögök már Macedónia függetlenségekor tiltakoztak az országocska neve miatt, attól tartva, hogy a név alapján a szkopjei hivatalosság esetleg észak-görögországi területek hovatartozását is vitathatja. Ez elég nagy ostobaság, hiszen a viszonylag prosperáló Görögország egyetlen tartományocskája sem szeretne a koldusszegény Macedóniához tartozni. Az más kérdés, hogy a görög határokon belül eléggé jelentős macedón (nem makedón) kisebbség él, s ezek szláv anyanyelvűek, de ezt a görögök makacsul tagadják, ahogyan a törökök is tagadták a kurd lakosság létét.

A csúcs nagy kérdése az volt, eljön-e Bukarestbe Vlagyimir Putyin orosz elnök, s ha eljön, akkor miért fogja verni az asztalt?! Hát nem kellett vernie, a számára legkényesebb kérdésről, Ukrajna és Grúzia dolgáról már nélküle döntöttek, maradt a másik érzékeny probléma, a Lengyelországba és Csehországba telepítendő rakétapajzs, illetve lokátor ügye, s Oroszország hirtelen sokkal engedékenyebb lett, mint volt korábban.

Igaz, az amerikaiak lehetőséget adtak a projektumok közelebbi orosz megvizsgálására, sőt, azt is felajánlották, hogy kapcsolják össze az orosz, a NATO- és az amerikai védelmi rendszereket.

Akármi is hangzott el az ügyben most Bukarestben, az nem igazán perdöntő, a végső megegyezés Szocsi üdülőhelyen fog megesni, ahol a következő napokban Putyin ,,vendégli" a lassan-lassan leköszönő amerikai elnököt, Bush-t. Ő maga is leköszönőben, de hatalmas hazai támogatással a háta mögött, s ráadásul ,,hazai pályán" közölheti végső feltételeit az amerikaiakkal.

Nem a NATO-val, az amerikaiakkal. Észre kell vennünk, hogy az oroszokat végül is keveset érdekli a hidrafejű NATO, sokkal inkább az egyedüli szuperhatalomnak mondott USA, s azt szeretnék bizonyítani, hogy — tavaszodván — újra felébredt a nagy orosz medve, s megint kétpólusú lett a világ! Arról még nem beszél senki, hogy legalább négypólusú immár, mert Kína azt csinál saját térségében, amit akar, s a muzulmán világ is ugyancsak mozgolódik.

A nagy bukaresti ,,szummitot" egyébként csak néhány szemeteszsák s pár hőzöngő fiatal zavarta meg. A legkomolyabb reális veszélyeztetettséget mind Bukarestben, mind Konstancán a kóbor kutyák okozták.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2008-04-05: Múltidéző - Cserey Zoltán:

Önkormányzatiság Háromszéken (18—19. század)

A nyugodt légkör kialakításának és a különböző társadalmi rétegek közötti egyetértés megteremtésének útjában minduntalan előre nem látható akadályok tornyosultak. 1795-ben a katonaság a nemesség ellen lázított az igazságtalan közteherviselést fájlalva.
2008-04-05: Közélet - Farkas Réka:

Megkezdődött a kampány? (RMDSZ—MPP-polémia)

Elavult, manipulálásra lehetőséget adó módszernek nevezte az előválasztásokat Gazda Zoltán, az MPSZ sepsiszéki elnöke, és kérdéssel fordult Antal Árpádhoz, az RMDSZ polgármesterjelöltjéhez: ,,mi jobb: a székházban összeállított lista, miként azzal az RMDSZ megvádolt, vagy az Őrkőn megvezetett roma közösséggel manipulált RMDSZ-es jelöltsor?" Antal válaszában úgy véli, Gazda önmagával is vitatkozik, hisz február elején még az előválasztásokért szállt síkra, és azt ígérte, az MPP is ezzel a módszerrel dönt jelöltjeiről.