Az Európai Szimentáli Szövetség tagja akar lenni a Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Szövetsége. A csatlakozást megelőző egyezményt Marosvásárhelyen, a szimentáli típusú tarka szarvasmarha kongresszusán írták alá. Ám a tényleges csatlakozásig még egy sor ellenőrzésen kell átesnie a romániai szervezetnek. A csatlakozást illetően megoszlanak a vélemények.
A hazai szövetség elnöke, Claudiu Franc és az őt követő küldöttség három hónappal ezelőtt tett látogatást a németországi Bajorországban, ott készítették elő az egyezményt.
Az európai szervezet értékelte, hogy a hazai szövetség több mint 80 ezer tagot számlál, valós erőt képvisel a szarvasmarha-tenyésztők érdekeinek megvédésében. A tagok 640 ezer szarvasmarhát tenyésztenek, az állományból 224 ezer szimentáli típusú.
Az európai szervezethez tartozás pénzbe is kerül. Az évi tagsági díj 200 ezer euró lesz. A hazai tenyésztők úgy vélik, a magas összeg ellenére is nagy előnyökkel jár, ha európai szintű érdekvédelmi szervezethez tartoznak. Ilyen például, hogy ingyenesen juthatnak hozzá a szarvasmarhatenyésztés informatikai programjaihoz. Szakmai segítségre, a tapasztalatok megosztására számítanak a mesterséges megtermékenyítés terén, a termelési ellenőrzéseknél, a törzskönyvezésnél is. Ugyanakkor a hazai szövetség tanácsadóként is foglalkozhat a mezőgazdaságot, szarvasmarha-tenyésztést érintő európai törvények, előírások kidolgozásával.
A Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete is tagja a Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének. Ötvös Mózes elnök még nem látja, hogyan részesülnek a háromszéki szarvasmarha-tenyésztő gazdák az európai csatlakozás előnyeiből. Azt viszont kijelentette: a szövetségen belül át kell gondolni a tevékenységet, a kis- és közepes gazdákat sokkal inkább kell támogatni. A szövetségben 70 százalék a kis- és közepes gazdák részaránya, a nagygazdák csak 30 százalékot képviselnek. A szövetségnek olyan politikát kellene folytatnia, melyben a többség érdekeit is szem előtt tartják. Ugyanez vonatkozik a mezőgazdasági minisztériumra is. Pillanatnyilag a kis- és közepes gazdák nem tudnak a pályázati lehetőségekkel élni. Egyszerűsíteni kellene az eljárást, csökkenteni a bürokráciát, hogy az egyszerű szarvasmarha-tenyésztők, mezőgazdászok számára is elérhető legyen a vissza nem térítendő támogatás. A tej árának rendezése is a szövetség és agrártárca hatáskörébe tartozik. Meg kell találni a módot, hogy támogatásokkal emeljék a tej árát, a tejeladás legyen kifizetődő, és ne a termelési ár alatt kelljen értékesíteniük a kis- és közepes gazdáknak azt. Ebben a munkában részt kellene vállalniuk a parlamenti képviselőknek, szenátoroknak, az Európai Parlamentben lévő választottjainknak is. Persze ehhez ismerniük kellene a gondokat, a kis- és közepes gazdákkal kellene egyeztessenek, majd közösen megoldást keressenek – értékelte Ötvös.