KármentőRáérünk

2015. augusztus 26., szerda, Közélet

Elnapolták a pedagógusok béremelési kérelmének alapos megtárgyalását – megoldásról ne is beszéljünk –, egyebek mellett a szintén elodázott adótörvénykönyvre hivatkozva. Pedig a tanárok, tanítók is megalapozottan kifogásolják, nem elég a fizetés, többet érdemelnek.

Hiszen motivált, felkészült, önmagát folyamatosan képező oktatók nélkül nincs jövő. Nincs orvos, se köztisztviselő, se politikus. A kormány mindeközben – noha nem zárkózik el a tanügyi alkalmazottak fizetésemelésétől, sőt, ugyanannyi pénzt szán erre célra – egyre nehezebben tudja kezelni az állami alkalmazottak irányából érkező bérköveteléseket, az elégedetlenségi hullám, az érintettek türelmetlensége folyamatosan nő.
A nagyobbik baj viszont az, hogy választások felé közeledve a bukaresti kabinet a legegyszerűbb és legszélesebb tömeget érintő megoldást választja: egészségügyben és tanügyben egyaránt egységesen, az egész ágazatot egyformán érintő százalékot határozva meg. Populista, szavazatgyűjtő intézkedések, mert a probléma gyökere ennél jóval mélyebb: mind az egészségügyi, mind az oktatási rendszert kellene egyszer s mindenkorra átalakítani, működőképessé és hatékonnyá tenni, hogy az abban dolgozók elégedettek és jól megfizetettek legyenek. És mindemellett elégedett legyen az orvosoknak kiszolgáltatott beteg, illetve az iskolába járó diák is.
Ám ez jóval bonyolultabb feladat, mintsem kormányzati szinten benyúlni az államkasszába, és néhány százalékkal lehetőleg minél több ember fizetését megemelni. Rendszereket ésszerűsíteni sokkal nehezebb, mint megfelelni választási céloknak. Egy egész állam vergődik a tehetetlenség hálójában, miként működhetnének jól annak intézményei? Ponta és csapata ebben a pillanatban már képtelen radikális, akár egészségügyet, akár tanügyet korszerűsítő intézkedéseket hozni, így hát csóválhatja a fejét a jegybankelnök, bért emelnek, s utánuk az özönvíz.
Pedig pusztán a fizetésemelés – kérheti köztisztviselő, polgármester, orvos, tanár, rendőr, tűzoltó és pénzügyőr – nem oldja meg az államszerkezet negyed százada halogatott korszerűsítését. Az egyszerű, ismert problémák kezelése helyett, mint a közpénzekkel való visszaélés, illetve a megfelelő teljesítmény értékelésének hiánya, bürokrata óriásgépezetet tartunk fenn. Igaz, ezért már nem szerveznek tüntetést a szakszervezetek sem, holott a működésképtelenségből fakadó problémák mélybe rántanak egy egész országot. De sebaj, választásokig még csurran-cseppen valami, aztán maradunk Pató Pál atyafink közismert jelmondatával – „Ej, ráérünk arra még!” –, illetve az örök reménnyel: majd csak lesz valahogy.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1531
szavazógép
2015-08-26: Közélet - Hecser László:

Játszóteret építettek az ifjak (Kisbacon)

Nemzetközi, az Erasmus+-program által támogatott, Fedezd fel a vidéket nevet viselő ifjúsági cseretábornak adott otthont Kisbacon. A tíznapos rendezvény ideje alatt a Bodvaj Egyesület és az anyaországi Menetrend Fejlesztő Egyesület fiataljai egymás tájegységeinek jellegzetességeit próbálták megismertetni barátaikkal, emellett a közösségért is dolgoztak.
 
2015-08-26: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Új lelkész Sepsibesenyőn

Július elsejétől Dénes Lajos Levente fiatal református lelkész személyében új papja van a történelmi eklézsiának, ami egyfajta megújulást ígér a közeljövőben.