Gombásztábor Csíkkarcfalván

2015. augusztus 28., péntek, Nyílttér

Már tizennégy éve szervezünk tábort a gombászást kedvelő erdélyieknek és magyarországiaknak, idén augusztus 17. és 22. között Csíkkarcfalván próbáltuk a kellemest a hasznossal összekapcsolni. A kellemest vitatják többen is, mivel a hasznosra (gombagyűjtés) esőben, hűvös időben került sor, a rövidnadrágok mindvégig a hátizsákban maradtak, de előkerültek az esőköpenyek.

Mi ugyan keveselltük a begyűjtött és meghatározott 208 gombafajt, de az időjárás alkalmatlanságát tekintve elégedettek lehetünk: a Hargita- és a Csíki-havas hozadéka – amelyért a fenyveseket, a vegyes erdőket és a tőzeglápokat bejártuk – jelentősen járul hozzá az eddigi székelyföldi gyűjtésekhez.
A magyarországi gombásztársakkal együtt a csúcsjelenlét idején 89-en voltunk. Az érkezők kocsijai lehetővé tették távolabbi tájak átfésülését is, így jutottunk el az Ördögtóhoz a Hargitán (amely nem tó, csak süppedékes láp). A fajok meghatározását ezúttal is dr. Pál-Fám Ferenc és dr. Benedek Lajos, valamint a mi Szász Balázsunk biztosította, aki ezúttal a László Kálmán Gombászegyesület 2011 óta odaítélt Pázmány Dénes-díjában részesült. A terv szerinti lebonyolítás az egyesület fáradhatatlan elnökére, dr. Zsigmond Győzőre és munkatársaira hárult. Nem sikerült volna eljutni a szép és gyűjtésünk szempontjából fontosabb helyekre Márton István és Macalik Ernő (a „füvesember”) nélkül. Márton István, a Hargita megyei tanács vidékfejlesztési irodájának vezetője (aki tanítványom volt Csíkdánfalván) e táj jó ismerőjeként nem csupán kalauzunk volt, hanem pénzt is hozott kiadásaink részbeni fedezésére.
Sajnálhatjuk néhány tervezett előadás elmaradását, viszont élvezettel hallgattuk Zsigmond Győzőt, Macalik Ernőt a hely táji és gombászati tudnivalóiról. Az anyaországiak közül a zempléni gombászok részéről Berdán Zsuzsanna és Kőszeginé Tóth Judit tartott vetített képes előadást a légyölő galócáról, illetve a gombákat népszerűsítő mozgalomról.
Mint mindig, most is népszerű volt a Málnási András vezette Gombák szépe kiállítás és a gombafelismerési verseny, amelyet Zoltán Sándor és jómagam vezettünk le. Mindkét vetélkedő győztesei diplomát és jutalmat kaptak. A részvétel kötelező volt azok számára, akik szakvizsgára jelentkez­tek, és hármójuk közül ketten – Kovács György és Fülöp Loránd – sikeresen vették az akadályt. A tábor 21-én este tábortűzzel zárult.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 973
szavazógép
2015-08-28: Nyílttér - :

Búcsú Máté Ferenc Ilonkától

Kegyelettel és fájó érzésekkel gyűltünk össze a 89. évében elhunyt Máthé Ferenc Ilonka híres vargyasi fafaragó népművész ravatalánál. Egy hozzánk közel álló, értékes  ember elvesztése nagyon fáj az egész falu közösségének, de egyedi, művészi faragásait ezután is sok helyen láthatjuk: templomokban, temetőkben, közterületeinken, közintézményeinkben, belföldön és külföldön is.
2015-08-28: Nyílttér - Kisgyörgy Zoltán:

Nemzetségi találkozó Bölönben

Harmincadik alkalommal gyűltek össze a Sikó nemzetség képviselői s a hozzájuk kapcsolódó rokonok az Árkosi-hágó tövében. Az augusztus 22-én tartott találkozó legidősebb résztvevője a 88 éves bölöni Sikó Andrásné Bíró Borbála (Boriska néni) volt, az évenkénti találkozókat szervező Sikó testvérek édesanyja, aki szerint – hisz számolta a rokonokat – 76 személy volt jelen az idei családi ünnepségen.