Felmérik a szárazság okozta károkat

2015. szeptember 1., kedd, Gazdakör

Az eddigi adatok szerint a kései, valamint a feldolgozásra termelt burgonyát károsította leginkább a nyári aszályos időszak. Szentlélekről, Kézdivásárhelyről, Csernátonból jeleztek veszteséget a gazdák, a bejelentések alapján a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság megkezdte a károk felmérését – tudtuk meg a hivatal vezetőjétől, Könczei Csabától. Erdővidékről állandó gyepeken, kaszálókon és legelőkön bekövetkezett aszálykárokat jelentettek, azt még nem tudni, ezekre jár-e majd kártérítés – mondta az igazgató.

A burgonyát érintő károk mértéke a pityóka fajtájától, a parcella területétől függően egyes esetekben eléri a 65 százalékot is. A felmérést követően kiszámítják a kár pénzbeli értékét, majd a kormány állapítja meg, mekkora kártérítést és mikor fizetnek – magyarázta az eljárást az igazgató.
A mezőgazdasági tárca még nem jelentette be, mekkora összeg áll rendelkezésére, az viszont tudott, hogy más szempontok szerint kárpótolják a kis- és közepes gazdaságokat, valamint a nagy farmokat. Daniel Constantin agrárminiszter korábbi kijelentése szerint a kis- és közepes gazdák előnyben részesülnek, az a szándék, hogy ők már idén megkapják a kártérítést. A tárcavezető értékelése szerint számukra a legégetőbb a kifizetés, ha nem kapnak pénzt, nem tudják megkezdeni az új mezőgazdasági évet. Az elképzelés szerint a legalább harmincszázalékos kárt elszenvedett kis- és közepes termelők csekély össze­gű (de minimis) támogatás formájában kaphatnák meg a kártérítést. A nagytermelők csak jövő évben számíthatnak az aszálykárok megtérítésére. Az összegek biztosítására kormányhatározat, valamint az agrártárca költségvetésének kiegészítése szükséges. Erről szóló tervezet eddig nem látott napvilágot.
Az eddigi felmérések szerint országos szinten közel 1,2 millió hektárnyi kultúrát károsított a szárazság. Legnagyobb a baj a déli, bánsági és moldvai megyékben. A szalmás gabonák esetében is csökkent a hozam, de a legnagyobb kiesést a kukoricánál és a napraforgónál jelzik előre.
A szárazság okozta károkat illetően érdekesség, hogy míg a gazdák veszteségről panaszkodnak, addig Daniel Constantin agrárminiszter bejelentette: az eddigi adatok szerint tavalyhoz képest nőtt az őszi búza átlagtermése. Tavaly 3,64 tonna termett hektáronként, idén 3,68 tonna. Az össztermés is nagyobb, idén 7,5 millió tonna gabonát takarítottak be az országban, tavaly csak 7,4 millió tonnát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2015-09-01: Kultúra - Váry O. Péter:

Lobog-e még piros-fehér-zöld a Székház homlokzatán? (Búcsúbeszélgetés Lakatos Mihállyal)

Egy héttel ezelőtt baráti beszélgetésre hívott. Semmi különös, máskor is megesett. Ezúttal azonban azzal kezdte: lejárt megbízatása, megy vissza Magyarországra. Eltelt már az öt esztendő? – kérdeztem. Nem, csak négy. Nem módosította ugyanis a magyar kormány azt a törvényt, miszerint a kulturális intézetek vezetői négy plusz egy évet tölthetnek tisztségükben. Ha valamiért rossz szájízzel maradt Lakatos Mihály, a Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja sepsiszentgyörgyi fiókintézetének vezetője, az éppen ez az egy hiányzó év. Ugyanis pályázatában öt évre tervezett. A meg nem adatott évet pedig nemcsak ő, de az intézet által szervezett rendezvényeket látogató székelyföldi közönség is hiányolni fogja. Budapestre való visszautazása előtt hát egy újabb lezárult, Sepsiszentgyörgy kulturális életében mély nyomot hagyó korszak mérlegének megvonására kértük Lakatos Mihályt.
 
2015-09-01: Gazdakör - Incze Péter:

A fiatal gazdák a legaktívabbak (Vidékfejlesztési terv)

Olvasóink kérésének eleget téve információkat gyűjtöttünk a vidékfejlesztési terv keretében letett pályázatok számáról és értékéről. Rengetegen érdeklődnek, közülük sokan tétováznak, esélyeiket latolgatják. Az elérhető adatokat összehasonlítva a megpályázható összegekkel, kijelenthetjük, hogy ebben az évben nagy az esélye a sikeres pályázatnak.