Az eddigi adatok szerint a kései, valamint a feldolgozásra termelt burgonyát károsította leginkább a nyári aszályos időszak. Szentlélekről, Kézdivásárhelyről, Csernátonból jeleztek veszteséget a gazdák, a bejelentések alapján a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság megkezdte a károk felmérését – tudtuk meg a hivatal vezetőjétől, Könczei Csabától. Erdővidékről állandó gyepeken, kaszálókon és legelőkön bekövetkezett aszálykárokat jelentettek, azt még nem tudni, ezekre jár-e majd kártérítés – mondta az igazgató.
A burgonyát érintő károk mértéke a pityóka fajtájától, a parcella területétől függően egyes esetekben eléri a 65 százalékot is. A felmérést követően kiszámítják a kár pénzbeli értékét, majd a kormány állapítja meg, mekkora kártérítést és mikor fizetnek – magyarázta az eljárást az igazgató.
A mezőgazdasági tárca még nem jelentette be, mekkora összeg áll rendelkezésére, az viszont tudott, hogy más szempontok szerint kárpótolják a kis- és közepes gazdaságokat, valamint a nagy farmokat. Daniel Constantin agrárminiszter korábbi kijelentése szerint a kis- és közepes gazdák előnyben részesülnek, az a szándék, hogy ők már idén megkapják a kártérítést. A tárcavezető értékelése szerint számukra a legégetőbb a kifizetés, ha nem kapnak pénzt, nem tudják megkezdeni az új mezőgazdasági évet. Az elképzelés szerint a legalább harmincszázalékos kárt elszenvedett kis- és közepes termelők csekély összegű (de minimis) támogatás formájában kaphatnák meg a kártérítést. A nagytermelők csak jövő évben számíthatnak az aszálykárok megtérítésére. Az összegek biztosítására kormányhatározat, valamint az agrártárca költségvetésének kiegészítése szükséges. Erről szóló tervezet eddig nem látott napvilágot.
Az eddigi felmérések szerint országos szinten közel 1,2 millió hektárnyi kultúrát károsított a szárazság. Legnagyobb a baj a déli, bánsági és moldvai megyékben. A szalmás gabonák esetében is csökkent a hozam, de a legnagyobb kiesést a kukoricánál és a napraforgónál jelzik előre.
A szárazság okozta károkat illetően érdekesség, hogy míg a gazdák veszteségről panaszkodnak, addig Daniel Constantin agrárminiszter bejelentette: az eddigi adatok szerint tavalyhoz képest nőtt az őszi búza átlagtermése. Tavaly 3,64 tonna termett hektáronként, idén 3,68 tonna. Az össztermés is nagyobb, idén 7,5 millió tonna gabonát takarítottak be az országban, tavaly csak 7,4 millió tonnát.