Újféle politika, régi emberek

2015. szeptember 1., kedd, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Hosszú távú tervekhez való, párton felüli összefogást, újféle politikai magatartást szorgalmaz Liviu Dragnea, akinek pártelnöki tisztsége mellől mind gyakrabban marad le az „ideiglenes” jelző: nagyon határozottan diktálja az új irányelveket, és nem csupán szociáldemokrata berkekben, hanem a kormányban és a parlamentben is magához ragadva az első szó és a végső döntés jogát.

Miközben a bukásra álló kormányfő egy vakációzó diákhoz illő „csapatépítő” bulit szervez a vele egy csónakban evezőknek (amelyen a kötelező házi olvasmányba is belenéztek, el is dicsekedtek vele), egykori kampányfőnöke dolgozik, sorra veszi a különböző rétegeket – a fiatalokat, a nőket, és jöhetnek a nyugdíjasok, munkások, a hagyományosan baloldali választók –, próbál valami elfogadhatót ajánlani számukra, hogy bizalmukat megnyerje, és persze a tágabb környezetnek is üzen.
A két-három évtizedes politikai fegyverszünetre tett javaslat nagyon jól hangzik az előző évtized – a Băsescu-korszak – országos veszekedései után, amikor a külső feszültség minden irányból aggasztóan növekszik (ukrán konfliktus, görög válság, menekültáradat). Dragnea érveivel nagyon egyet is érthetnénk, hiszen valóban nem jó az, ha az új kormányok egy-két évig elődeik munkájának megsemmisítésén dolgoznak, és mire nekifognának valami érdeminek, máris megint kampányban vannak, ami ugyebár nem a megfontolt haladásról szól. Csakhogy az SZDP nem az égből pottyant, hanem az utóbi 25 évből 16-ot kormányon volt, és jóformán csak a korrupcióban mutatott következetességet, illetve abban, hogy a társadalom számára legfájóbb gondokat – a munkahelyteremtést, infrastrukturális beruházásokat, az oktatás és az egészségügy korszerűsítését, a közigazgatás, az államgépezet hatékonyabbá tételét – rendre elhanyagolta. Ennek köszönhetjük, hogy nem állunk úgy, ahogy komoly, szavának álló vezetőkkel állhatnánk. Mindent Băsescura sem lehet rákenni: már közel egy éve távozott, és nem lett sokkal nagyobb csend, most a három éve nyertes volt nagykoalíció tagjai szidják nemrég még dicsért kollégáikat.
Ebben a közegben hosszan tartó politikai békét, a „nemzet érdekében” való együttműködést javasolni szemfényvesztés. Még nem felejtettük el a szociálliberális szövetséget (nem is tehetjük, amíg a kormányfő erre hivatkozva kapaszkodik megingott székébe), amelynek kétharmados többsége volt, mégsem valósította meg egyetlen nagy tervét sem, sem az alkotmánymódosítást, sem a decentralizálást, sem a régiósítást. Talán egyszer majd ezekre is sor kerül (mi, magyarok reménykedjünk abban, hogy számunkra kedvezőbb széljárásban), de ahhoz újfajta politikusok is kellenek. Vannak?
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 661
szavazógép
2015-09-01: Közélet - Bokor Gábor:

Megadták magukat a kovásznai tanácstagok

A megyeszékhelyi Közüzemek Rt. a Sepsiszentgyörgyhöz, Kézdivásárhelyhez, Kovásznához és Bodzafordulóhoz tartozó települések ivóvízhálózatának és csatornarendszerének bővítését tervezi. Az erre vonatkozó pályázathoz 2,68 millió euró társfinanszírozást kell biztosítania a Kovásznán is tevékenykedő cégnek.
 
2015-09-01: Közélet - Fekete Réka:

A pedagógusszövetség ellenzi a leépítéseket

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége indokolatlannak és felelőtlennek tartja az oktatási  minisztérium álláscsökkentésre vonatkozó intézkedését, és arra bátorítja a megyei tanfelügyelőségeket, ne vállalják a kivitelezhetetlen leépítések felelősségét, ésszerűsítési javaslataikat szakmai érvekkel alátámasztva hozzák az oktatási minisztérium tudomására.