Az eredetileg benyújtott és a parlament által korábban elfogadott adótörvénykönyv-módosító javaslathoz képest mondhatni semmit sem ér az, ami mostanra belőle maradt: az áfa négy százalékpontos csökkentése ráadásul csak újabb lyukat üthet az állami költségvetésen – állítja Édler András, a háromszéki kereskedelmi kamara elnöke. Szerinte a legutóbbi döntéseket az adótörvénykönyvről olyanok hozták, akik nem az ország érdekeit tartják szem előtt.
Az előző parlamenti ülésszakban elfogadott törvénymódosítások valóban több vállalkozó- és befektetésbarát intézkedést tartalmaztak, amelyek összekapcsolva a tervezett áfamérsékléssel gyakorlatilag egyfajta legális adóparadicsommá változtatták volna Romániát a beruházók szemében – fejtette ki lapunk érdeklődésére Édler. Emellett a hazai vállalkozók is levegőhöz jutottak volna, mivel egyebek mellett eltűntek volna olyan terhek, mint az osztalékadó – a magánszemélyek által birtokolt vállalkozások esetében –, az ipari létesítményekre kivetett oszlopadó, valamint az üzemanyag pótlólagos, hét eurócentes jövedéki adója, más fiskális könnyítésekről (adóleírási lehetőségekről) nem is beszélve. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint ezekkel az új szabályokkal ténylegesen a gazdaság fellendülését lehetett volna elérni: sokként hatott volna az intézkedéscsomag, viszont a hatása pontosan a termelés erősödését idézte volna elő.
A fentiekkel szemben az adótörvénykönyv módosítási csomagjából végül mindössze a négy százalékpontos áfacsökkentés maradt. Édler szerint az intézkedés az államnak csak veszteséget okoz – ez az illeték ugyanis teljes egészében a központi költségvetésbe kerül –, míg a gazdasági szereplők esetében esetleg a forgalom kisebb növekedését idézheti elő. A kis- és középvállalkozások szempontjából igazán átütő változást nem hoz, hiszen az összes megterhelő fiskális kötelezettség megmaradt. „Akik ezt a változatát hagyták jóvá a módosító csomagnak, semmiképp sem azt tartották szem előtt, hogy Románia gazdaságának mi hasznos. Az áfa csökkentése egymagában senkinek sem jó, legyen az az állam, avagy a magánszféra. Kérdés, hogy egyáltalán mi lesz ezzel a jogszabállyal” – mondotta Édler.