Egyperces novellákTar Károly: Feladat

2015. szeptember 5., szombat, Irodalom

A kerek erdőben tölgyek és fenyők nőnek. Harmincnyolc százalék tölgy és ötvenhét százalék fenyő. A fennmaradó százalékban bükk, nyír és egyéb fafajták éldegélnek ezen a tájon.
Az erdő tele van madárcsicsergéssel. A tölgyest főleg erdei pintyek, a fenyvest inkább havasi pityerek lakják.

Az erdei pintyek szennyesfehér ingben, barna ruhában járják az erdőt. Tyűha! Tyűha! – csodálkoznak olykor a kerek erdő mérhetetlen gazdagságán és cöcögetve boldogan élnek.
A havasi pityereket sötétebb színű öltözetükről és hadaró hangjukról, sze-csecsecse-cseses forma beszédjükről lehet felismerni. Ők is boldogan élnek.
Az erdei szabályzat egyetlen madárfajt sem korlátoz abban, hogy mikor hallgasson. A csivitelésnek és éneklésnek jól meghatározott időpontja van. Oktalanul ide-oda röpködni nem szabad.
A tiltások fejezetében a szabályzat éppen csak megemlíti, hogy az erdei pintyek a fenyvesben, a havasi pityerek a tölgyesben is fészkelhetnek. Egy fán csak egy fészket szabad rakni. Minden fészekben éppen annyi tojásnak kell lennie, hogy az erdei pintyek a jövőben is a lassan pusztuló tölgyesnek megfelelő százalékban szaporodjanak. A madarak egy része nem érti a dolgot.
Egyik-másik felkerekedik, tovaszáll, hogy háromszögű, négyszögű, esetleg más egyéb formájú erdőben és erdősávokban próbáljon szerencsét. A többség, ha már fészket rakott, marad a számára igen kedves kerek erdőben, és számlálatlanul félti és őrzi tojásait.
Látja ezt a fővadász, és egy szép napon összehívja a jó madarakat. Néhány erdei pintyen, vegyes erdőben tanyázó hegyi bil­legetőn, hantmadáron és tüzes fejű királykán kívül főleg hegyi pityerek jelentkeznek.
– Szaporodjatok! – figyelmezteti őket az erdő ura, és bátorításul elsütögeti dupla csövű ismétlőfegyverét. A durrantástól ünnepélyesen visszhangzik az egész kerek erdő.
– Tyűha! Tyűha! – ijedeznek a gyengébb szívű pintyek. – Mi lesz ebből?
– Szecsecsecse... – hadarják a havasi pityerek. Vajon mi?
Mindenki tudja, hogy a madaraknak megvan a magukhoz való eszük: amikor tojni kell, tojnak. A költésnek is tudják az idejét. Miután kiköltötték a tojásokat, röpködnek fűhöz-fához élelemért, és felnevelik a kicsinyeket, repülni is megtanítják őket. Közben – többnyire sajnos csak tudat alatt – remélik, hogy az örökkévalónak hitt biológiai egyensúly következtében az összes fajta fennmarad.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2015-09-05: Irodalom - :

Tar Károly: Nem királyi többes (Egyperces novellák)

Mondjuk, hogy nyáron születtünk, amikor a zabálható magvak érnek, és a perzselő nappalok után hideg csillagfények gyúlnak az éjszakában.
Tegyük fel, hogy létezésünk legelső, agyunkba nyilalló tudata egy piros virághoz kapcsolódik. Né, virág, mondtuk, és megpróbáltuk leszakítani az anyánk sírjára helyezett koszorúk egyikéről a vörös szegfűt.
Kitűnő eredménnyel végeztük a gimnáziumot.
2015-09-05: Kiscimbora - :

Zelk Zoltán: Egyenes meg görbe

Jön előre Egyenes,
vele szemben Görbe.
(Miért járnak egyenest,
mért nem járnak körbe?)