Az emberi erő végtelen forrása

2015. szeptember 9., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Érdekes kerekasztal-beszélgetés zajlott kedden a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara, az Asimcov és a Romániai Klaszterek Egyesülete szervezésében. Az eszmecserére az adott alkalmat, hogy a csíkszeredai Sapientia egyetem humánerőforrás szakos hallgatói szakmai gyakorlaton vettek részt a sepsiszentgyörgyi inkubátorházban működő Clustero országos klaszterszövetségnél.
 

A Bakó Rozália tanszékvezető által moderált, közvetlen hangulatú beszélgetésen a meghívottak – Nagy Andrea és Péter Csilla HR-szakemberek, Vajda Lajos Clustero-alelnök – mellett minden jelenlevőnek lehetősége nyílt véleményt nyilvánítani. Szomorú tény, hogy bár a humánerőforrás- (HR) menedzsment jelentőségét Nyugaton már rég elismerték, itthon még kevesen ismerik fel szerepét. Ha egy vállalat fejlesztésbe kezd, elsősorban technikai eszköztárát bővíti, az emberi erőforrást pedig afféle „mostohagyerekként” kezelik. Pedig a HR-szakember munkája kiemelten fontos, az elbocsátott munkaerő átképzésétől a komplex szervezetfejlesztésig.
Egyetemi tanárok, egyéni vállalkozók, a HR-szakmában tevékenykedő szakemberek keresték arra a kérdésre a választ, hogy mennyit számít az emberi tényező egy olyan világban, ahol minden profitorientált és a pénz körül forog. Egy gazdaság nem tud működni, ha a társadalmi szakadékok nagyok – például, ha én gazdag vagyok, és körülöttem mindenki szegény. Egyre inkább kezd elterjedni a nézet, mely szerint a profit nem minden, annak egy részét vissza kell forgatni az emberi erőforrás képzésébe. Egy alkalmazott tudása, tapasztalata, szociális képessége, együttműködése egy vállalat felbecsülhetetlen értékű erőforrását képezi. Másik fontos észrevétel, hogy meg kell találni a versenyhelyzetben az együttműködést, annak ellenére, hogy e két fogalom elsőre ellentétesnek tűnik. Az együttműködés ugyanis nem jelenti a függetlenség feladását, és fő feltétele a jó kommunikáció.
Az együttműködés intézményesített formája a klaszter, egy „laboratórium”, ahol ki lehet próbálni új dolgokat. Ha megéri, az emberek megosztják erőforrásaikat, ezt a kölcsönös előnyökre épülő feltételrendszert kell megteremteni. A tanítás felelőssége is óriási. Elsősorban az oktatókkal kell együttműködni. Újfajta szemléletre van szükség, ugyanis mindinkább előjönnek az újabb nemzedékek változó igényei. A mostani középkorúak például a biztos munkahelyet kedvelik, meg akarnak felelni a szabályoknak. Az Y és Z nemzedékek (a mostani huszonévesek) viszont általában kevésbé elkötelezettek, és egyéni értékeik mentén, könnyen váltanak munkahelyet.
Bakó Rozália lapunknak elmondta: a mostani rendezvény egy sorozat első része: idén novemberben Csíkszeredában is megszervezik a HR-cafét, majd jövőre júliusban újból Sepsiszentgyörgyön jelentkeznek egy korszerű témával: HR az internet világában. A rendezvényre, na meg egy csésze feketekávéra szívesen várnak vállalkozókat, civileket, HR-szakembereket és önkormányzati képviselőket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 154
szavazógép
2015-09-09: Pénz, piac, vállalkozás - :

Hogyan jut/ott/unk el az óceánig (Junior Business Club)

Augusztus 28–30. között zajlott Sepsibesenyőn a Junior Business Club 6. workshoptábora. A rendezvényen 17 előadó interaktív keretek között hasznos információkkal és tanácsokkal  látott el 50 résztvevőt. Az idei rendezvény mottója Ady Endre verscíme, Az értől az óceánig, ahol az ér a fiatal, kezdő vállalkozót, míg az óceán a nagy piaci lehetőségeket szimbolizálta.
 
2015-09-09: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Eresztevény, az emlékhely-falu

Rászolgált a megtisztelő névre a Maksa településrészeként nyilvántartott falu, amelynek egykor külön vezetése, bírója, jegyzője volt. Református egyházközsége ma is önálló, s nincs harag, sőt, jó néven veszi az eresztevényi ember, ha ezt néhanapján hangsúlyozzuk. Emlékhellyé teszi a kopjafaerdővel körülölelt Gábor Áron-obeliszk, az ágyúöntő őrnagy nyughelye, az emlékét őrző Benke-kúria és a település felett emelkedő Óriáspince-tető, mely megannyi rangos rendezvényünk helyszíne.