Folytatják a Székely Nemzeti Múzeum (SZNM) által tavaly megkezdett ásatást a Málnásfürdő fölötti Füvenyestetőn. Az elmúlt három hétben tizenöten dolgoztak az Olt és Somos-patak által határolt magaslaton Sztáncsuj Sándor József régész, az SZNM történelmi részlegének vezetője és Berecki Sándor, a Maros Megyei Múzeum régésze irányításával.
Sztáncsuj Sándor József érdeklődésünkre elmondta, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Régészettudományi Intézetének diákjai, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem mesterképzős diákjai és régészet szakos hallgatói közreműködésével kutattak. Az idei ásatás sikeresebb volt, mint a tavalyi, egyrészt többen dolgoztak, másrészt kedvező időjárási körülmények között és időben is többet. A tavalyi magnetometriai mérések alapján most azt is tudták, hol kell kutatni a föld alatt. A helyszínen az erősdi kultúrához tartozó rézkori (Kr. előtti 5. évezred második fele) település egyik részén megfigyelt koncentrikus körárkok nyomait tárták fel. A település egy másik részén házromokat is találtak. Jövőben továbbásnak lefelé, és a korábbi településmaradványokat is kutatni akarják. Kőeszközöket, kerámiaedény-töredékeket, embereket és állatokat formázó agyagfigurákat találtak. Az ásatáskor talált állatcsontokat a közeljövőben radiokarbon kormeghatározásnak vetik alá.
A lelőhely ismert, 1909-ben kisebb ásatást végeztek itt László Ferenc múzeumőr vezetésével, Huber Schmidt német régész közreműködésével. László Attila régész 1976 és 1989 között kutatott a területen. Az SZNM kutatási tervében egy tavaly elkezdett négyéves ciklus szerepel, Sztáncsuj Sándor József reméli, ezt majd meghosszabbítják.