A mai világban mindenki csak nyafog, nehézségek, gondok vannak, inkább eladnak, nem vesznek, nem építenek az emberek, és akkor itt, az Isten háta mögötti völgyben ez a család kápolnát épít – emelte ki beszédében Böjte Csaba ferences szerzetes szombaton a Sepsiszéki Nagy Balázs és családja által épített csinódi Gyümölcsoltó Boldogasszony ökumenikus kápolna szentelése alkalmából.
A Csíki havasokban, az Úz-folyó és számos patak ölelésében fekvő csángó telepre ezen a napon több mint négyszázan zarándokoltak el Székelyföld és egész Erdély területéről. Szentmise-szolgálatában Tamás József segédpüspök Jákob példájáról beszélt, aki megtapasztalta, hogy Isten nem hagyja el őt, és emlékkövet állított.
„Valahogy ez történt Nagy Balázs és az ő családjának az életében is. Amikor megtapasztalták Istennek jóságát, szeretetét – hangsúlyozta Tamás József –, megszületett lelkükben ez a terv, és ennek a tervnek kivitelezése kapcsán megszületett ez a szép kápolna. Valóban így illik hozzánk, emberekhez, hogy hálásak tudjunk lenni Istennel szemben, tudjuk megköszönni Istennek mindazt, amiben részesít bennünket.”
Sepsiszéki Nagy Balázst tavaly villámcsapás érte, elveszítette emlékezetét, és hosszú felépülése után döntötte el, hálából kápolnát épít. „Egy esztendeje, lábadozásom időszakában álmomban kaptam az üzenetet, hogy a csinódi kertünkbe kápolnát építsek. Ugyanezen a hajnalon a feleségem is a kápolnaépítés gondolatával ébredt. Sőt, ez a szándék benne már korábban is megfogalmazódott. Mennyivel könnyebb úgy megvalósítani valamit, ha két ember, majd többen és egyre többen akarják.”
A család álma megvalósult, öthektáros kertjük délkeleti sarkában felépítették a kör alakú, öt méter átmérőjű kápolnát, amely nyolc hatalmas rönkre épül, falait ezer karhosszúságú, kéregtelenített gömbfa alkotja, amelyet agyaggal tapasztottak össze. Tervezője és építésének irányítója Bara Gergely rönkházépítő szakember, szentélyének berendezője Hajas László székelyudvarhelyi faragóművész.
A kápolnaszentelésre Nagy Balázs meghívta mindazokat, akik a betegsége utáni felépülése alatt imádkoztak érte, illetve akik az építkezésben segítettek. Érkeztek is a zarándokok Székelyföld minden szegletéből és távolabbról is. Csinód háromszázhúsz lelkes lakossága ezen a napon megkétszereződött. A helyiek azt mondták, a kápolnaépítés számukra nagy öröm, mert ezáltal sokan és sok helyről jöttek fel hozzájuk a havasra, megismerték az ő életüket, és erősítették hitükben, hogy a nehézségek ellenére is megmaradjanak. Rusz Aurélia, a helyi Szentháromság kápolna harangozója, aki szombaton az új kápolna kis harangját is megkongatta, lapunknak azt mondta, „nagy öröm, hogy Nagy Balázsék idekerültek, a felesége jó tanító, két unokám is odajár az iskolába, s nekünk is jó, mert ez a kápolna még egy hely, ahol találkozhatunk egyik a mással.”
A kápolnaépítésben nyújtott segítségért Nagy Balázs elsősorban családjának mondott köszönetet, majd név szerint említette mindazokat, akik követ hordtak, faanyagot adtak, a zsindelyt készítették, faragtak, festettek, a terepet igazították. Ácsok, asztalosok, kovácsok, napszámosok, önkéntes segítők dolgoztak a nyáron Nagy Balázsék telkén, mások távolról támogatták pénzzel, anyaggal, művészi alkotásokkal a kápolna építését, szépítését. A család hálás a Nemzetstratégiai Kutatóintézetnek is, „amelynek lényeges támogatása nélkül nem avattunk volna ezen a napon kápolnát.” Nagy Balázs bejelentette, a kápolnaszenteléssel egy időben útjára indítják a Gyarapodó magyarság nevű mozgalmat és a magyar keresztfiú/magyar keresztleány kapcsolatrendszert, amely hozzájárul majd a tudatosan vállalt gyermekáldáshoz.
A kápolnát felszentelte Tamás József segédpüspök és megáldotta Szövérffy István illencfalvi református lelkész. Pál Vilmos Barna csíkszentgyörgyi plébános, alcsík-kászoni főesperes pedig a kápolna jövőjét illetően azt kívánta, „adja a jó Isten, hogy aki ide betér imádkozni, az kilépve már más ember legyen, a magyarságért, a kereszténységért élni és tenni akaró ember.”