Az egykori Sepsiszék falvainak gondjait felvállaló Rara Avis madárvédelmi egyesület úgy ítélte meg, hogy ott létesít madárbarát mintakertet, ahol a helyi lakosság részéről a legnagyobb érdeklődést tapasztalta eziránt. Ismét Oltszemre, a madárbarát településnek nyilvánított falura esett a választás.
Itt a lakosság, az iskolás gyerekek is megértették az előadásokon, és meggyőződtek arról, hogy az Oltfej gazdag madárvilága ingyenes segítsége a gazdaembereknek, azoknak, akik kertjeikben a gyümölcsfák jobb terméseire számítanak. Tudományos felmérések bizonyítják, hogy a madarak temérdek kártevőt pusztítanak el, a nappali ragadozóknak pedig a mezei rágcsálók ezrei — a mezei egerek, pockok, melyek ellen különben mérgezett eledellel kell harcolnia az embernek — természetes táplálékuk. Értékelték a helybeliek, hogy az egyesület tagjai hiteles magyarázatát adták annak idején a madárinfluenzának is. Oltszemen nemcsak a lakosság, hanem Fodor István bodoki polgármester is szorgalmazza az ilyen jellegű tevékenységet, nemkülönben Dimény Árpád helybeli madár- és természetbarát. Éppen Oltszem határában él a fokozottan védett harismadár, mely a mutatós oltszemi falutáblára is felkerült, hadd lássák az itt elhaladók, hogy ebben a megyében ilyen jellegű tevékenység is folyik, madárbarát település is van itt.
— Az oltszemi madárbarát mintakertet a falu szívébe terveztük, ahol egy háromszögű kis terület kínálkozik erre. Inkább ismeretterjesztő célt szolgál majd — nyilatkozta Kelemen László, az egyesület elnöke. A ,,reklámtáblán" ismertetni fogjuk a harismadarat és más, madárvédelemmel kapcsolatos tudnivalókat, javaslatokat.
Hihetetlennek tűnhet, de a múlt század harmincas éveiben hasonlóképpen cselekedett az olaszteleki határban lévő tanyáján Nagy Imre természetbarát, pomológus, ornitológiai író, akinek ilyen jellegű hagyatéka betekintést nyújthat Erdővidék madárvilágának összehasonlító tanulmányozásába.