Az Európa Tanács májustól ellenőrzi, hogyan alkalmazza Románia a Kisebbségi és Regionális Nyelvek Európai Chartáját ― derült ki azon a konferencián, melyet a kormány és az alárendeltségébe tartozó Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala rendezett tegnap Bukarestben.
A chartához csatlakozók közül Románia egyike azon országoknak, ahol a legtöbb nyelv (szám szerint húsz) használatának a jogát kell biztosítani minél szélesebb körben. Markó Béla, az RMDSZ elnöke a rendezvényen elhangzott beszédében kiemelte: a charta legnagyobb érdeme az, hogy egységes szabályokat vezetett be a nyelvhasználat terén. Markó szerint az Európai Uniónak is egységes elveket kellene elfogadnia a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartásáról.
Markó Attila, a monitorizálási folyamatban információgyűjtőként és jelentéskészítőként kulcsszerepet játszó kisebbségvédelmi hivatal vezetője elmondta: várhatóan már az idén elkészül az első helyzetfelmérés, amit ötévenként kell megismételni. ,,Az a tény, hogy az Európa Tanács rendszeresen követi a charta végrehajtását, arra kényszeríti a román államot, hogy az eddiginél is fokozottabban odafigyeljen a kisebbségek nyelvhasználati és oktatási jogainak betartására" ― mondta Markó Attila. Alexey Kozhemyakov, az Európa Tanács regionális és kisebbségi nyelvek hivatalának igazgatója hangsúlyozta: a charta végrehajtásának nyomon követése csak akkor lehet sikeres, ha a román hatóságok pontos és valóságnak megfelelő válaszokat adnak a dokumentum által megfogalmazott követelményekre.