A magyar Országgyűlés elnöke szerint nem kell külön politikai üzenetté formálni azt a tényt, hogy útban Bákó felé meglátogatott néhány székelyföldi kulturális intézményt, szerinte az természetes, hogy számukra fontos az oktatás, a kultúra, a kisebbségek identitásának megőrzése.
Ezt tegnap lapunk kérdésére nyilatkozta Szili Katalin házelnök, amikor félnapos Maros és Hargita megyei látogatása után Sepsiszentgyörgyre érkezett. A népes delegáció ma reggel hagyja el a háromszéki megyeközpontot, Bákóban Szili Katalin megbeszélést folytat Bogdan Olteanuval, a képviselőház elnökével.
A Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központja, valamint a Bod Péter Megyei Könyvtár meglátogatása után a házelnök a Székely Nemzeti Múzeumban folytatta délutáni programját, ahová saját küldöttségén kívül elkísérték az említett intézmények vezetői, valamint a városi és megyei önkormányzat elöljárói. Rögtönzött sajtótájékoztatón Szili Katalin elmondta, romániai látogatásán egyetlen politikai találkozó szerepel a programjában, a bákói, ahol Bogdan Olteanuval az európai uniós folyamatokról tárgyal, beleértve a Lisszaboni Szerződést, illetőleg az abból következő nemzeti parlamenti feladatokat, valamint a magyar—román kétoldalú kapcsolatokról, oktatási, kulturális kérdésekről, infrastruktúra-fejlesztésről, autópálya-építésről és mindenről, ami a térséget érinti.
Arról, hogy a mai találkozón lesz-e szó a csángókérdésről, a házelnök elmondta: gesztusértékűnek tartja, hogy román kollégájával Bákóban találkozik, és szeretné megköszönni, amit az ott élő, magyar nyelven beszélőknek az oktatása kérdésében tesznek. Újságírói kérdésre, hogy mi a véleménye a kialakult erdélyi politikai helyzetről, illetve jónak tartja-e, hogy több magyar politikai alakulat között versenyhelyzet van, Szili Katalin leszögezte: mindenkinek a saját lelkiismerete, hogy miként kíván politizálni, ő pedig távol tartja magát attól, hogy bárkit és bármit minősítsen a politikai folyamatokban.