OLCSÓBB LEHET A VÍZ. A kormány 24-ről 9 százalékra csökkentheti a víz általános forgalmi adóját a mezőgazdaság támogatása érdekében – jelentette be Eugen Teodorovici pénzügyminiszter, aki szerint „ez lenne a legmegfelelőbb lépés annak érdekében, hogy az országnak működőképes öntözőrendszere legyen”. Példaként említette, hogy hasonló kezdeményezéssel állt elő a szlovák kormány is.
Az öntözőrendszerek újjáélesztése kapcsán hetek óta politikai vita dúl Bukarestben. Miután az alsóház elutasította azt a törvénytervezetet, amely egymilliárd eurós támogatást írt elő a hálózat felújítására – az NLP képviselői nem szavazták meg a szerintük gyanús és átláthatatlan tervezetet –, Victor Ponta miniszterelnök bejelentette: sürgősségi kormányrendelettel fogadnák el a dokumentumot. Az idei szárazság és az öntözőrendszer hiánya miatt több milliárd eurós kár keletkezett a romániai mezőgazdaságban. (Krónika)
MÁSUTT IS LEÁLLHAT A PÁLYAÉPÍTÉS. A szerződés felbontásával fenyegetőzik a Bors–Berettyószéplak autópálya-szakaszon építkező spanyol–román konzorcium, amellyel alig néhány hónapja, áprilisban írta alá a beruházás folytatására vonatkozó megállapodást az országos útügyi hatóság. Az A3-as (észak-erdélyi) autópálya hatvan kilométeres szakaszának befejezéséről van szó, amelyre az első szerződést 2004-ben még a Năstase kormány kötötte meg az amerikai Bechtel társasággal. Az eredeti elképzelés szerint ennek a nagyvállalatnak kellett volna egész Brassóig megépítenie a 415 kilométeres sztrádát, de csak a Kolozsvárt elkerülő 52 kilométert adták át, illetve 2012-ig – mikor a román állam felmondta velük a szerződést – félig elkészítették a Bors–Berettyószéplak szakaszt. A hátralevő munkálatokra három év után sikerült vállalkozókat találni, de a konzorciumot alkotó négy cég közötti nézeteltérések miatt ismét leállhat az útépítés. (România liberă)
KETTŐS ÁLLAMPOLGÁRSÁGRÓL DÉL-TIROLBAN. Nyolc ország képviselői vettek részt azon a dél-tiroli konferencián, melyet a kettős állampolgárság témakörében tartottak Bolzanóban. A rendezvényen több kettős állampolgársággal rendelkező szervezet vezetője is jelen volt, beszámoltak a második állampolgárság megszerzésének módjáról és előnyeiről. Az EMNT-t Fancsali Ernő képviselte. Az esemény aktualitását az adta, hogy a Dél-Tirolban élő német ajkú közösség szeretné megszerezni az osztrák állampolgárságot, s igyekeznek a közvéleményt minél szélesebb körben tájékoztatni ennek pozitív hatásairól. Az előadók Ausztriából, Brazíliából, Örményországból, Lengyelországból, Magyarországról, Romániából, Dániából és Szlovéniából érkeztek. Fancsali Ernő ismertette a magyar kormány által lehetővé tett könnyített honosítási eljárás módját, és támogatásáról biztosította Dél-Tirol német közösségét. (MTI)