Egész Székelyföldet átfogó, nagyszabású rendezvényként könyvelte el a főszervező Székely Nemzeti Tanács az október 24-ei őrtűzgyújtást, értékelésük szerint a székely határőr hagyományok ébresztésére tett első lépés minden résztvevőt folytatásra ösztönöz, „hogy ezzel is közelebb kerüljünk a kitűzött célhoz: Székelyföld területi autonómiájához” – áll tegnap kiadott közleményükben. A hatóságok éber figyelmét elsősorban Maros megyében érzékelték, de Gyergyóban is igyekeztek akadályozni az akciót, elkobozták a magánszemély adományozta tüzelőt. Légi felvétel nem készülhetett az őrtüzekről, a kedvezőtlen időjárás miatt Brassóban nem engedték felszállni az alkalomra bérelt kisrepülőt.
Székelyföld peremtelepülésein több száz helyszínen gyújtottak őrtüzet szombat este az SZNT által kezdeményezett tiltakozó megmozdulás során a régió önkormányzási jogát követelve. Ahol nem volt lehetőség tűzrakásra, felfelé irányított fénykévék hirdették: hol húzódik Székelyföld természetes, történelmi regionális határa.
A kellemetlen időjárás ellenére összesen 68 településen, becslések szerint pár tízezren vettek részt Székelyföld határainak kivilágításán. Leginkább helyiek gyűltek össze, de Székelyföld belső településeiről, sőt, távolabbról is érkeztek vendégek, volt olyan kistelepülés, ahol a lakosság fele kivonult a legközelebbi határdűlőbe.
Marosszéken tizenhat gyülekezési helyen lobbantak fel az őrtüzek, több ponton pedig reflektorok fénye jelezte a határt. Szovátán közel kétezren vettek részt az ökumenikus istentiszteleten, majd hallgatták meg a rendezvény kiáltványát a katolikus templom és a középiskola közötti téren, Mezőhavason, Kacalegelőn és Kopac-dülőben járművek reflektorai irányultak az ég felé. Lukafalván, Székelyföld nyugati határán a református templomban tartott istentisztelet után Izsák Balázs, az SZNT elnöke ismertette a rendezvény kiáltványát. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke Partium és Belső-Erdély üzenetét tolmácsolta: „Olyan időket élünk, amikor meg kell gyújtani a lármafákat”, Reményik Sándor költőt idézve mondta: „egy lángot adok, ápold, add tovább”.
Gyergyószék csaknem minden települése Székelyföld határán fekszik, ennek megfelelően lobbantak fel az őrtüzek. Itt a hatóság éppen Gyergyószentmiklóson igyekezett megakadályozni a rendezvényt, hiszen Árus Zsolt széki alelnököt saját tűzifájának szállítása miatt bírságolták meg. A fát elkobozták, a máglya kisebb lett ugyan, de a tűz itt is fellobbant.
Udvarhelyszék kis határtelepülésein több helyen a falu lakosságának fele kivonult a határra őrtüzet gyújtani. Égében például az ötvennégy helyi lakosból huszonegyen, továbbá hat vendég vette körül a Bereck-tetőn gyújtott hatalmas lármafát, Székelydályán félszázan vettek részt a rendezvényen. Székelykeresztúron több mint félezren gyűltek össze a csekefalvi utcában, a volt téglagyár területén, a Jézus-kiáltón őrtűz jelezte a határt.
Csíkszék erdőségek övezte határvidékének mind a tíz peremközségében égtek a lármafák. A Csíkszentgyörgy községhez tartozó hegyi település, Csinód határában, a Mátyás-hegy oldalában a Sepsiszentgyörgyről kiköltözött Nagy Balázs néprajzkutató és családja a helyiek kíséretében állta körül az őrtüzet.
A Székelyföld határát megvilágító nagyméretű rendezvény kapcsán rendbontásról nem érkezett hír. Az időjárási viszonyok miatt a tervezett légi felvételeket nem sikerült elkészíteni – áll az SZNT közleményében.