A parlament felsőháza elfogadta azt a törvénytervezetet, mely kötelezővé teszi, hogy a tejtermék címkéjén feltüntessék, hány százalékban tartalmaz friss tejet, melyik országból származik, illetve milyen részarányban készült más anyagokból – tejpor, adalékanyag, ízfokozó, növényi zsír, egyebek. A végső szó a képviselőházé, ha elfogadják és életbe lép a törvény, a rendelkezés be nem tartásáért 5 és 10 ezer lej közötti büntetés szabható ki.
A törvénytervezet a Romániai Szarvasmarha-tenyésztők Szövetsége nyomására született. A szervezet laboratóriumi körülmények között vizsgált tejtermékeket, és arra a következtetésre jutott, hogy egyes feldolgozók becsapják a fogyasztókat, olyan áru is az üzletek polcaira kerül, mely egyáltalán nem tartalmaz tejet, sőt, még tejport sem. Az ilyen termékek adalékanyagokból, növényi zsírokból és ízfokozókból készülnek.
A Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete már hosszabb ideje figyelmeztet a tejágazatban egyre jelentősebb teret hódító rendellenességekre. Ötvös Mózes elnök legutóbb a kovásznai TarkaExpón hívta fel a figyelmet, hogy a hazai tejtermelők egyre inkább háttérbe szorulnak, a feldolgozók mélyen az előállítási ár alatt vásárolják fel a minőségi tejet. A tejtermékek áfája ugyan csökkent, de ez nem mutatkozott meg az árban. A minőség is sok esetben kívánnivalót hagy maga után, a feldolgozók egy része csak a minél nagyobb profitot tartja szem előtt. A helyzet tarthatatlan, a megoldáshoz sürgős lépésekre van szükség, a mezőgazdasági minisztériumnak, a kormánynak be kell avatkoznia. Külön támogatásokat kell folyósítani főként a kis és közepes tejtermelőknek, különben hamarosan eltűnnek a piacról, és akkor az ország a tej szempontjából is külföldnek lesz kiszolgáltatva – hangoztatta Ötvös.