Noha a munkanélküliségi arány valamelyest mérséklődött szeptemberben, továbbra is a 25 év alattiak adják az állástalanok legnagyobb hányadát Háromszéken. A foglalkoztatási ügynökség reményei szerint az elkövetkező időszakban meghirdetendő programok révén többet tehetnek majd ezért a korcsoportért.
Az ügynökség havi statisztikája szerint szeptember végén közel öt és fél ezer állástalant jegyeztek a megyében (ezeknek csak ötöde segélyezett!), ez alkalommal is több férfit, mint nőt. Mivel közel 150 személlyel kevesebb került az ügynökség nyilvántartásába, mint ahányat töröltek, elviekben a múlt havi munkanélküliségi arány alacsonyabb közel kéttized százalékkal, mint az egy hónappal korábbi. A hivatal által biztosított segítség révén 314 személynek sikerült elhelyezkednie.
Kelemen Tibor, az intézmény vezetője szerint komoly gondot okoz, hogy továbbra is a legmunkaképesebb, leghatékonyabb – 25 év alattiak – korosztályból kerül ki a legtöbb állástalan (közel egyharmad, azaz 683 személy). Ráadásul jelentős részük vidéki, és sok esetben képesítéssel sem rendelkeznek. Az ügynökség az elmúlt években bőven kihasználta az Európai Unió által a humánerőforrás fejlesztésére biztosított támogatásokat – a rendelkezésükre álló összegek 56 százalékát ezek adták –, viszont ezek a projektek most már kifutottak, és egyelőre kérdéses, hogy az új költségvetési ciklusban milyen kezdeményezésekre lehet majd támogatást kérni. Kelemen elmondta: már igyekeztek jelezni Bukarestben, a támogatások rendszerén módosítani kellene, hogy a fiatalokat, főképp a nehéz helyzetben lévőket meg tudják szólítani.
A következő programban elsősorban a 16–24 éveseket szeretnék segíteni, viszont őket csak magasabb ösztönző összegekkel lehet hatékonyan megközelíteni, illetve ésszerű lenne, ha ki lehetne zárni azt az elvárást, hogy a képzésekbe, tanácsadásba csak azokat lehet bevenni, akik hosszabb ideje állástalanok. Így el lehetne kerülni, hogy a 25 év alattiak megszokják, hogy hosszabb időn keresztül nem dolgoznak. Őket ugyanis nehezebb később rávenni, hogy képezzék magukat, állást keressenek. Ezért az elképzelés az lenne, hogy a tanulmányaikat lezárók már az első négy hónapban bekerüljenek az ügynökség által biztosított tanfolyamokra, illetve szintén ez idő alatt az állásközvetítés is elkezdődjék. Kelemen ugyanakkor úgy véli, még ezek a megoldások sem feltétlenül hozzák meg a várt eredményt, mivel sok esetben a fiatalok tovább akarnak tanulni, és inkább egy-két évet munka nélkül ülnek otthon, és ez alatt az egyetemi felvételikkel próbálkoznak, illetve azok, akiknek nincsenek ilyen terveik, egyszerűen nem fogadnak el akármilyen állást. Az igazgató szerint a támogatási rendszer módosítását a munkáltatókra is ki kellene terjeszteni, mivel az 500 lejt, amit egy frissen végzett fiatal után kapnak, töredékét fedezi az alkalmazott utáni költségeiknek.