KármentőTisztelet Derzsi Edének

2015. október 28., szerda, Jegyzet
Demeter J. Ildikó

Derzsi Ede érdemes sportmester és legendás röplabdabajnok ma lenne 81 éves. Tavaly még felköszöntötték barátai és tisztelői, élénken és tréfásan beszélgetett vendégeivel a szülőváros Barót által szervezett születésnapi ünnepségen, idén májusban azonban hirtelen átvonult a halhatatlanok közé. Sírja a sepsiszentgyörgyi köztemetőben van, rajta a neve és a két évszám (1934–2015) alatt csak egy ötkarikás jelkép van bevésve, az olimpiai szereplés jele.

Tizenöt évig volt a romániai röplabda-válogatott tagja, és ez volt a sportág hazai fénykora. Derzsi és csapata ekkor érte el legjobb eredményeit: 1955-től 1968-ig megszerzett egy országos első helyezést, egy arany- és két ezüstérmet az Európa-bajnokságokon, egy ezüstöt és három bronzot a világbajnokságokon, két aranyat az Universiade versenyeken, két aranyat és egy ezüstöt a bajnokcsapatok Európa-kupaversenyén és egy negyedik helyezést a tokiói olimpián 1964-ben. És mindezt  egy szerény és korán apa nélkül maradt családból indulva.
Már csak ezért is érdemes nem csupán emlékezni rá, hanem példaként odaállítani a mai, sokszor elpuhultnak és közönyösnek mondott ifjú nemzedékek elé. De ettől függetlenül is meg kell adni a tiszteletet egy ilyen teljesítménynek és ugyancsak megsüvegelésre méltó hűségnek. Hiszen maradhatott volna a gazdag Nyugaton is, hívták eleget a franciák, ahol évekig edzősködött, mégis hazajött, nyugdíjazása után egészen halála előtt 25 évig élt Sepsiszentgyörgyön, és ennél is több nyarat töltött Feldobolyban. Illene most már valahogy meghálálni ezt a választást, mert nincs olyan sok világklasszis sportolója Háromszéknek, hogy akár egyről is megfeledkezzen. Derzsi Edét megilleti egy hely Erdővidék Múzeumában és egy majdani erdélyi magyar sportmúzeumban a többi híresség között, el lehetne – sőt, kellene – nevezni egy sportpályát róla, egy röplabdaklubot vagy kupaversenyt, vagy akár az épülő sepsiszentgyörgyi sportaréna előterét, de akkor jó kávé legyen benne, és finom dzsesszmuzsika, mert Ede bátyánk ebben is adott a minőségre.
Nem érte kell ezt megtenni – elvégezte ő a rábízottakat jeles módon –, hanem magunkért: minket minősít, hogy nagyjainkat miképpen becsüljük.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 719
szavazógép
2015-10-28: Közélet - Bokor Gábor:

Sportiskola Kovásznán?

Sportiskola alakulhat Kovásznán. Több szülő jelezte: kívánatos lenne, hogy gyerekeik szülővárosukban folytathassák sportkarrierjüket, ne kelljen más települések klubjainak színeiben bizonyítaniuk. A sportiskola létesítésének lehetőségeit Ovidiu Chira, a sepsiszentgyörgyi MSC kézilabda szakágának elnöke ismertette a városi tanáccsal.
 
2015-10-28: Közélet - Matekovics János Zoltán:

Jogállami kerekasztal Sepsiszentgyörgyön

Miért volt sikertelen a 2004-es népszavazás? Miért tekintenek egyesek még mindig románnak bennünket az anyaországban? Mikor született meg az első alaptörvény? Miért nehezményezik Európa-szerte a kollektív jogokat? Egyáltalán miért fontos, hogy kollektív jogaink legyenek? Mire jó a mai román alkotmány? Mindezekre a kérdésekre választ kaphatott, aki ellátogatott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi tagozatára, és meghallgatta dr. Juhász Imre alkotmánybíró előadását csütörtök délután.