Elküldte a belügyminisztérium a Bukaresti Törvényszéki Ügyészségnek azt a jogszabályt, amelynek alapján Gabriel Oprea hivatalos kísérettel közlekedett – közölték igazságügyi források, amelyek szerint az év eleje óta a kormányfőhelyettes több mint 1500 utat tett meg kísérettel. Közben civil szervezetek azt kérik, az Oprea-ügyet a korrupcióellenes ügyosztály vizsgálja ki.
Igazságügyi források szerint az ügyészek minden kért iratot megkaptak a fővárosi forgalmi rendőrségtől, illetve a diszpécserszolgálat által október 20-a estéjén rögzített beszélgetések felvételét is – aznap este történt az a baleset, amelyben életét vesztette a miniszterelnök-helyettes kíséretét felvezető motoros rendőr, Bogdan Gigină. A nyomozók megkapták a belügyi tárcától azokat az iratokat is, amelyek alapján összeállt és rendőri felvezetést is kapott a Gabriel Opreát október 20-án kísérő oszlop. A nyomozáson belül olyan információk keringenek, amelyek szerint Gabriel Oprea év eleje óta már több mint 1500 utat tett meg hivatalos kísérettel. Az ügyiratban azonban állítólag nem szerepel olyan dokumentum, amelyben a belügyi tárca közölné, hány sürgős kiküldetésen vett részt Gabriel Oprea szolgálati gépkocsija, a nyomozók szerint ugyanis jelenleg ez az információ nem releváns. Az ügy megkezdése óta a nyomozók többeket kihallgattak, köztük a miniszter kíséretében részt vevő és a kereszteződésben tartózkodó rendőröket, a javításokat végző munkásokat, járókelőket, illetve Oprea személyes tanácsadóját és a miniszterelnök-helyettes autóját a baleset estéjén vezető sofőrt is. Az ügyészek a helyszínen is vizsgálódtak, megkapták a boncolás adatait, és megvizsgálták a térfigyelő kamerák által rögzített felvételeket, hogy kiderítsék, milyen útvonalat követett az a hivatalos kíséret, amelynek Bogdan Gigină is tagja volt.
A korrupcióellenes ügyosztálynak hivatalból vizsgálatot kellene indítania annak kiderítésére, milyen jogalapon használt Oprea rendőrségi kíséretet október 20-án este – jelentette be tegnap az APADOR – Helsinki Bizottság és a Román Akadémiai Társaság. A két civil szervezet a 2000/78-as törvény alapján kéri a kivizsgálást, amely tiltja a vezető tisztséget betöltő hivatalos személyeknek, hogy haszonszerzésre használják fel befolyásukat. Ugyancsak az APADOR és a Román Akadémiai Társaság – több más civil szervezettel közösen – azt kéri a nép ügyvédjétől, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon azt a sürgősségi kormányrendeletet, mely a parlamenti pártok vezetőinek is lehetővé teszi a hivatalos rendőri kíséret és a kormányőrség igénybevételét.
Érdekes adatokkal szolgált Corneliu Dobriţoiu volt liberális védelmi miniszter is: a Digi 24 hírtelevízióban azt mondta, Oprea 2009 és 2012 között rendszeresen használta a hadsereg helikoptereit politikai, illetve pártrendezvényeken való részvételre, ennek azonban nem maradt nyoma, mert a kiszállásokat gyakorlórepülésként iktatták.