Nagy szavazattöbbséggel, 257 igen, 30 nem vokssal és 12 tartózkodással fogadta el tegnap a képviselőház a levélben szavazást lehetővé tevő törvénytervezetet, amely a külföldön élő román állampolgárok számára könnyíti meg, hogy részt vegyenek a parlamenti választásokon. A törvénytervezet ellen az RMDSZ mellett a Călin Popescu Tăriceanu vezette Liberálisok és Demokraták Szövetsége, illetve a Nemzeti Demokrata Párt szavazott.
A törvény cikkelyenkénti vitája alkalmával az RMDSZ képviselői kivonultak a teremből tiltakozásképpen a sürgősségi eljárás ellen, amely nem teszi lehetővé, hogy a módosító indítványok beterjesztői érveljenek javaslatuk mellett. A végszavazáson viszont részt vettek az RMDSZ képviselői.
Az RMDSZ-t az aggasztja, hogy a külföldön leadott voksok a hazai választókerületek – köztük a magyarlakta térségek – parlamenti képviseletét is befolyásolhatják. „A nagy sietséggel elkészített törvényjavaslat sok szempontból kérdéseket vet fel a szavazat titkosságának alkotmányos garanciáját illetően” – indokolta a szövetség döntését Márton Árpád frakcióvezető-helyettes, aki az RMDSZ képviseletében vesz részt a választási törvényeket kidolgozó parlamenti különbizottságban. A képviselő szerint a tavasszal elfogadott új parlamenti választási törvény tükrében a most bevezetett levélben való szavazás jelentősen torzítja majd a választások eredményeit, hiszen így a levélben leadott szavazatok egy része nem a külföldi választókerületben eredményez mandátumokat, hanem a visszaosztás után az ország különböző megyéiben, adott esetben a magyarlakta térségekben.
A törvénytervezetet múlt héten a szenátus már elfogadta, a felsőház által megszavazott változatban még az állt, hogy a levélben szavazást alkalmazzák az államelnöki és európai parlamenti választások esetében is, ám a Szociáldemokrata Párt (SZDP) képviselői azt javasolták, hogy azt csak a parlamenti választások esetében lehessen használni. Eközben az RMDSZ azt szerette volna, ha az új vokstípust csak az államfőválasztásokon alkalmaznák. Emiatt a szövetség már múlt héten jelezte, hogy alkotmányossági óvást kezdeményez a törvény ellen. Az SZDP azért javasolta, hogy a levélben szavazást csak a parlamenti választásokon használják, mert „ez egy kísérleti projekt”, és a 2019-es államelnöki és európai parlamenti választásokig még van idő változtatni rajta. Ugyancsak az SZDP javaslatára vették ki a jogszabályból az online regisztráció lehetőségét is.
A képviselőházi voks után már csak az államfőnek kell kihirdetnie a törvényt ahhoz, hogy jövő ősszel alkalmazni lehessen. A jogszabály elfogadásával azért kellett sietni, mert egy alkotmánybírósági döntés értelmében a voksolást megelőző egy évben a választási törvények már nem változhatnak.