„Természetesen kerítésről is szó van” – közölte az osztrák belügyminiszter tegnap azzal kapcsolatban, hogy Ausztria erősíteni kívánja az osztrák–szlovén határ ellenőrzését. Az osztrák kormány később pontosított: határozottabb szabályozásra és nem határzárra van szükség, ők nem határkerítést, hanem kaput építenek oldalsó szárnyakkal. Eközben továbbra is kritikus a helyzet a bajor–osztrák határon.
„Természetesen kerítésről van szó, de nem arról, hogy lezárjuk a határt” – fogalmazott Johanna Mikl-Leitner, utalva arra az előző nap már elhangzott bejelentésére, hogy Ausztria „megerősített létesítményeket” hoz létre a határon. Ezek a létesítmények segíthetnek abban, hogy a menekültek rendezett, ellenőrzött formában lépjék át a határt – tette hozzá a miniszter. Johanna Mikl-Leitner kedd délután jelentette be, hogy építési jellegű műszaki munkálatok kezdődhetnek Ausztria déli határrészén, felkészülve arra a lehetőségre, hogy rosszabbodik a helyzet.
Határozottabb szabályozásra és nem határzárra van szükség a menekültáradat ellenőrzésére – jelentette ki az osztrák kancellár és az alkancellár a tegnapi kormányülést követően. Mindketten utaltak arra, hogy a határtérség műszaki biztosítására van szükség. Werner Faymann osztrák kancellár szerint különbséget kell tenni aközött, hogy valaki határkerítést vagy – mint fogalmazott – kaput épít oldalsó szárnyakkal. Utóbbit nem részletezte, de azt hangoztatta, hogy szerinte nem kerítést építenek az országhatárra, hanem műszaki biztonsági intézkedéseket foganatosítanak.
Kiteszik a menekülteket a határra
Továbbra is kritikus a helyzet a bajor–osztrák határon a menedékkérők áradata miatt, és a bajor belügyminiszter tegnap ismét élesen bírálta az osztrák hatóságokat, amiért egyeztetés nélkül ezres nagyságrendben szállítanak embereket a határra. Joachim Herrmann elmondta: az is előfordul, hogy az osztrákok az éjszaka közepén értesítés nélkül egyszerűen kitesznek a határra több busznyi menekültet. Hangsúlyozta, hogy az osztrák hatóságok egyeztetés és bejelentés nélkül korábban nem küldtek embereket a határra, az utóbbi napokban kialakult gyakorlatnak pedig véget kell vetni. A menekültek koordináció nélküli továbbítása csak azt mutatja: a balkáni migrációs útvonal mentén fekvő országok már csak azzal foglalkoznak, hogy mindenkit elszállítsanak a német határra. „Ez így nem mehet tovább” – hangoztatta a bajor belügyminiszter.
Az osztrák hatóságok az utóbbi napokban egyeztetés nélkül hordtak menekülteket a német határra, ami nem volt rendben, és Németország elvárja, hogy Ausztria azonnal hagyjon fel ezzel a gyakorlattal – mondta tegnap Berlinben a német belügyminiszter. Thomas de Maiziere közölte: a német kormány kifogásolja, hogy az osztrák hatóságok az éj leple alatt, külön értesítés nélkül bizonyos helyekre menekülteket szállítottak, akik aztán felkészületlenül és felügyelet nélkül jöttek a német határra.
Felbonthatják a koalíciót
Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a konzervatív CSU elnöke akár a pártját a szövetségi kormányban képviselő minisztereket is visszahívhatja, ha nem sikerül rávenni Angela Merkel kancellárt az úgynevezett nyitott határok politikájának feladására – írta tegnap a Bild német lap. A három CSU-s miniszter visszahívása az Angela Merkel vezette kereszténydemokrata CDU, a CSU és a szociáldemokrata párt (SPD) nagykoalíciós kormányának végét jelentené. A miniszterek visszahívása a végső lehetőség – mondta Horst Seehofer egy meg nem nevezett bizalmasa a Bildnek. „Nem hagyhatjuk, hogy a CDU romlásba döntsön minket” – mondta egy másik befolyásos, szintén név nélkül nyilatkozó CSU-s politikus.
A bajor konzervatív CSU akár a szövetségesi kapcsolatot is hajlandó felbontani az Angela Merkel német kancellár vezette testvérpárttal, a CDU-val, ha a szövetségi kormány nem változtat a menekültválságban folytatott politikáján – jelezte tegnap Markus Söder bajor pénzügyminiszter. A mostani helyzet komoly koalíciós válságot jelent – mondta Markus Söder. Hangsúlyozta: a CSU elvárja, hogy a CDU és a konzervatívokkal nagykoalícióban kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) engedjen követeléseinek. A CSU a menedékkérők hullámának korlátozását, a beáramlás folyamata feletti ellenőrzés visszaszerzését követeli, és vasárnapig, a katolikus Bajorországban jeles napként számon tartott mindenszentek ünnepéig adott haladékot a szövetségi kormánynak.
A szlovének is építenek
Szlovénia azonnal megkezdheti egy kerítés építését a horvát határ mentén, ha a kormány szükségesnek tartja ezt, de reméli, hogy az európai uniós intézkedések hatására lelassul a menekültáradat – jelentette ki Miro Cerar miniszterelnök a szlovén nemzetbiztonsági tanács tegnapi ülése után. A kormányfő ismét elmondta: várják, hogy minden érintett ország hajtsa végre a vasárnapi brüsszeli migrációs csúcstalálkozón elhatározott intézkedéseket. „De ha nem teljesítik a vállalt kötelezettségeket, akkor az annak bizonyítéka lesz, hogy az EU politikája nem működik, és arra fogja kényszeríteni Szlovéniát, hogy intézkedéseket hozzon az ország határai mentén” – mondotta Cerar. Hozzátette, hogy országa még mindig ódzkodik a kerítésépítéstől, „mert a falak Európája ellen vagyunk”, de a kormány kész megvédeni állampolgárait, a törvényt és a rendet, ha az EU politikája kudarcot vall.