Libanon emberfeletti munkát végez a területén élő kétmillió menekült ellátása terén, és ahhoz, hogy ezt a munkát folytatni tudja, azonnali pénzügyi segítségre van szüksége – mondta Bejrútból telefonon az MTI-nek tegnap Szijjártó Péter, miután a közel-keleti ország kormányfőjével, parlamenti elnökével és a libanoni diplomácia vezetőjével tárgyalt.
A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy rendkívül megterheli a libanoni költségvetést a menekültek – 1,5 millió szíriai és félmillió palesztin – megsegítése, az ezzel kapcsolatos kiadások tavaly az ország hazai össztermékének (GDP) 17 százalékát emésztették fel. Világosan látszik, hogy ha Libanon nem kap nagyon gyorsan jelentős pénzügyi támogatást az Európai Uniótól, a jövőben nem lesz képes a menekültek ellátására – hívta fel a figyelmet Szijjártó Péter. Szeptember óta érkeznek hírek arról, hogy egyre több szíriai indul el Libanonból tengeri úton Törökországba, ahonnan Európa lehet számukra a következő állomás, vagyis egy új migrációs útvonal van kialakulóban – hangsúlyozta a miniszter.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy Libanonban a szíriaiak nem nagy gyűjtőhelyeken, hanem a városok és a falvak vonzáskörzetében létesített informális menekülttáborokban élnek, dolgozhatnak, és gyermekeiket iskolába is járathatják, ellentétben a Törökországban tapasztalható helyzettel. Libanonban óriási társadalmi feszültség fakad abból, hogy az országban az utóbbi években gyakorlatilag duplájára nőtt a munkanélküliség, mivel a szíriai menekültek jóval alacsonyabb fizetésért elvállalják a korábban még libanoniak által végzett munkákat. Az országban uralkodó menekültügyi helyzetet jól szemlélteti, hogy ma már az oktatásban több szíriai menekült gyerek tanul, mint libanoni – hangsúlyozta Szijjártó Péter. Hozzátette: Libanon tehát a menekültek ellátása részeként óriási munkát végez az oktatás terén is, viszont ha ezt nem tenné, akkor ezek a szíriai fiatalok a legjobb táptalajt jelentenék a szélsőséges eszmék számára.