Munkahelyteremtés, integrált roma integrációs programok, szakiskolák korszerűsítése, lakások hőszigetelése, a városi közszállítás modernizálása – nagyjából ezekre készül pályázni Sepsiszentgyörgy a következő uniós költségvetési ciklusban.
Amint Antal Árpád polgármester a Háromszék érdeklődésére rámutatott: a most záruló ciklus egyik fontos tanulsága, hogy az önkormányzatok jobban teljesítettek, mint a minisztériumok, jóval nagyobb arányban sikerült lehívniuk az uniós alapokat. Ezért is volna jó, ha a most következő időszakban nagyobb összegeket különítenének el az önkormányzatok számára. Mindezt ráadásul olyan körülmények között, hogy a helyi önkormányzatokban dolgozók jóval kevesebbet keresnek, mint a minisztériumokban tevékenykedő, ugyanazzal foglalkozó kollégáik – de még a helyi és megyei tanács alkalmazottjai között is van szakadék –, egyáltalán nem vonzó tehát a városnál dolgozni. Mindezekről tárgyaltak a municípiumok országos szövetségének ülésén is, megpróbálnak nyomást gyakorolni a kormányra a kérdés rendezése érdekében.
Remélhetőleg az új bérezési törvény megszünteti majd ezt az igazságtalanságot, továbbá a közbeszerzési törvény módosítása is befolyásolhatja az uniós alapok lehívását – ecsetelte a városvezető.
Arra számítanak, hogy jövő évben hirdetik meg a pályázatokat, úgy tűnik, ezúttal minden megyeszékhely számára elkülönítenek egy 18–30 millió eurós alapot, hogy ne kelljen majd egymással versenyezniük. Körvonalazódnak azok a programok, amelyekre uniós támogatást lehet majd igényelni. Az már biztos, hogy az új ciklusban nem lehet majd útjavításra pályázni, ezért a következő projektek olyanok lesznek, amelyek kiegészítik a Sepsiszentgyörgyön mostanáig megvalósított fejlesztéseket. Az önkormányzat számára prioritás lesz majd a munkahelyteremtés például az ipari parkok bővítése révén. Ugyancsak része lehet a munkahelyteremtés a roma közösség beilleszkedését célzó integrált programnak, amelynek szociális, oktatási vetülete is van. Az új uniós költségvetési ciklusban az épületek hőszigetelésére is lehet majd pályázni, ebbe nemcsak intézményeket, de tömbházakat is bevonnának. Elméleti líceumok korszerűsítésére ugyan nem, de szakiskolák, technológiai líceumok, továbbá óvodák, bölcsődék felújítására már lehet európai pénzeket igényelni. Ugyancsak ily módon oldanák meg a városi közszállítás korszerűsítését, hogy a tömegközlekedés vonzó és környezetbarát alternatíva lehessen az autózásra – fejtette ki Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester.