Megbékéltek a bajorok

2015. november 3., kedd, Világfigyelő

Németországban a kormányzó konzervatív CDU és bajor testvérpártja, a CSU vezetői hetekig tartó vita után vasárnap megállapodtak egy sor menekültügyi intézkedés közös kezdeményezéséről.
 

A két párt terveit összefoglaló dokumentum szerint a legfontosabb cél a menedékkérők beáramlásának rendezetté tétele és irányítása, valamint a küzdelem a menekülthullámot kiváltó okok megszüntetéséért, hogy mindennek révén csökkenjen a menekültek száma. A második számú cél a segítség a bajbajutottakon és a védelemre szorulók integrációja. A dokumentum hét országos szintű és öt európai uniós, illetve nemzetközi szintű intézkedést sorol fel. A nemzeti szintű intézkedések közül az első a tranzitzónák létrehozása a határellenőrzés javítása céljából. A határ térségében kialakítandó övezetekben gyorsított eljárással kell dönteni a biztonságos minősítésű országokból származó, a hatóságokkal nem együttműködő, beutazási tilalommal sújtott vagy a menekültstátus megszerzésével nem először próbálkozó emberek ügyében, és ezekből az övezetekből kell hazaszállítani őket. Másodikként a német–osztrák határőrizeti együttműködés fejlesztését jelölték meg. A javaslatok között szerepel még többek között a családegyesítés lehetőségének átmeneti, két évre szóló felfüggesztése azon menedékkérők esetében, akik ugyan nem jogosultak menekültstátusra, de Németországban maradhatnak valamilyen ok miatt, például azért, mert hazájukban halálbüntetés fenyegetné őket.
Az európai uniós és nemzetközi szintű intézkedések között az első az uniós külső határok szigorú védelme, illetve egy EU–Törökország csúcstalálkozó mielőbbi összehívása. A csúcson a törökországi menekültek ellátásnak pénzügyi támogatásáról és az uniós csatlakozási tárgyalások újabb fejezeteinek megnyitásáról kell dönteni, és határozni kell a harmadik országok állampolgárainak visszafogadásáról szóló egyezmény élet­beléptetésének, valamint a török állampolgárok vízummentességéről szóló tárgyalások felgyorsításáról. Szerepel a dokumentumban az az elvárás is, hogy a görögországi és olaszországi hot spotoknak már idén teljes mértékben működőképessé kell válniuk.
A megállapodás révén enyhül a feszültség az Angela Merkel kancellár vezette CDU és a szövetségi kormány menekültpolitikáját bíráló, Horst Seehofer bajor miniszterelnök vezette CSU között, és a testvérpártok közösen helyezik nyomás alá a harmadik koalíciós partnert, a szociáldemokrata pártot (SPD), amely elutasítja a tranzitzónák létesítését, és fenntartásokkal viszonyul a családegyesítés lehetőségének korlátozásához. Angela Merkel és Horst Seehofer ma együtt ismerteti a kezdeményezéseket a CDU/CSU parlamenti (Bundestag-) frakciójának ülésén. A frakcióban jelentős az elégedetlenség a kancellárral szemben, és belügyekkel foglalkozó szakpolitikusok jelezték, hogy a kormányt a határok lezárására felszólító határozattervezetekkel készülnek. Angela Merkel és a Bundestagban képviselői hellyel nem is rendelkező Horst Seehofer közös fellépése a frakcióülésen azt szolgálhatja, hogy a pártszövetség a viták után demonstrálja egységét és cselekvőképességét. A CDU és a CSU vezetői szombat este öt órán keresztül tárgyaltak. Vasárnap a testvérpártok vezetői az SPD elnökével, Sigmar Gabriellel egyeztettek, aki kétórai tárgyalás után távozott a berlini kancellári hivatalból. Ezután a konzervatív kormánypártok vezetői újabb ötórás tárgyalás során dolgozták ki a megállapodást. A nagykoalícióban így végül a két konzervatív erő nagyjából közös álláspontra jutott az európai migrációs válság kezelésének fő irányáról, de a megegyezés a szociáldemokratákkal még várat magára. Angela Merkel, Horst Seehofer és Sigmar Gabriel csütörtökön találkozik ismét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 851
szavazógép
2015-11-03: Közélet - :

Fejszével vágta fejbe testvérét

Emberölési kísérletnek minősítették azt a tettet, melyben egy sepsiszentgyörgyi nőt fejszével fejbe vágott testvére.
2015-11-03: Világfigyelő - :

Igen az egységre vagy nem a káoszra? (Törökországi választások)

A török szavazók országuk egysége és területi épsége mellett tették le a voksot – mondta hétfőre virradóra Recep Tayyip Erdogan államfő, akinek pártja a vasárnapi parlamenti választásokon megszerezte a szavazatok közel 50 százalékát. A török lapok eltérően értékelték az eredményt, többen kiemelték: fontos tényező volt a káosztól való félelem.