Tíz százalékkal nő a közalkalmazottak bére

2015. november 12., csütörtök, Belföld

Jóváhagyta tegnap a képviselőház, hogy december 1-jétől minden, közszférában dolgozó legalább tíz százalékkal magasabb bért kapjon. A honatyák az egészségügyben dolgozók 25 százalékos béremeléséről szóló sürgősségi kormányrendeletet módosították. Az új jogszabályt még ki kell hirdetnie az államfőnek.
 

Háromszáztizenkilenc honatya támogatta a módosító javaslattal kiegészített rendelet elfogadását hét tartózkodás mellett, egy szavazat ellenében. A módosító indítványt Adrian Solomon szociáldemokrata honatya terjesztette be. Az egészségügyben dolgozók a már kihirdetett sürgősségi kor­mányrendelet értelmében októbertől kaptak 25 százalékos fizetésemelést.
Az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt  honatyái is támogatták a kezdeményezést, de kételyüket fejezték ki, hogy van fedezet valamennyi közalkalmazott bérének emelésére. A támogatást Alina Gorghiu, a párt társelnöke azzal magyarázta, nem akarták megakadályozni az orvosok bérének emelését, de reményüket fejezték ki, hogy az új kormány alaposan utánanéz, melyik bérnövelés tartható fenn és melyik nem.
Az indítványozó elmondta, hogy a tízszázalékos jövedelemkiegészítést csak azok a közalkalmazottak kapják meg, akik korábban nem kaptak béremelést. A múlt héten a kormány a köz- és a felsőoktatásban dolgozók bérét is növelte 15 százalékkal decembertől, miután idén a pedagógusok kaptak két részletben tízszázalékos fizetésemelést. Ez annyit jelent, hogy az újabb emelés alól az oktatók is kivételt képeznek.
A Victor Ponta vezette előző kabinet mind az orvosoknak, mind a pedagógusoknak egyformán 25–25 százalékos béremelést biztosított, miután felháborodást váltott ki, hogy eredetileg csak az előbbiek esetében lett volna esedékes az jövedelemkiegészítés. A múlt héten lemondott Ponta korábban jelezte, hogy valamennyi közalkalmazott fizetését is akarják növelni, és ennek érdekében a munkaügyi minisztérium dolgozik az egységes bérezésről szóló törvény módosításán, de a volt miniszterelnök lemondásáig ez a jogszabály-módosítás nem készült el.
Rovana Plumb ügyvivő, munkaügyi miniszter a képviselőházi szavazást követően annyit mondott, hogy támogatja a tízszázalékos béremelést, ami biztosan szerepel majd a 2016-os költségvetésben is, és amely a jövő évben 1,5 milliárd lej többletkiadást jelent az államháztartásnak.
A Nemzetközi Valutaalap korábban figyelmeztette Romániát, hogy 2016-ban az adócsökkentésekkel és a béremelésekkel együtt az államháztartás hiánya meghaladja a GDP 3 százalékát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 870
szavazógép
2015-11-12: Közélet - Ferencz Csaba:

Lámpa, lámpa, lámpácska (Márton nap)

Dobszóra indult a közel száz Waldorf óvodás és kisikolás az egykori Kiss Árpád-iskola udvarából, hogy szüleikkel és kisebb testvéreikkel együtt elrejtsék a fényt. A saját készítésű Márton-napi lámpások azonban csak az est leszálltával gyúltak meg a város széli almáskertben, miután az ide érkező színes csapat körbeállta a tábortüzet, és énekekkel kérte az elbújni készülő fényt, hogy tisztítsa meg a lelkeket.
2015-11-12: Közélet - Farkas Réka:

Tömeges kilépés Sepsiszentgyörgyön (Erdélyi Magyar Néppárt)

Jelentős érvágás érte az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) sepsiszentgyörgyi szervezetét, egykori alapító tagjai, lelkes támogatói, városi és megyei tanácstagjai egy része jelentette be: megírta kilépési nyilatkozatát, távozik a pártból. Egy bő féléves ügy, Bedő Zoltán városi elnök kizárása, a helyi szervezet feloszlatása vezetett ide, mint fogalmaztak, nem bíznak többé a diktatórikus pártvezetésben, nem tartják helyesnek az országos elnökség lépéseit, ezért a jövőben egy mozgalomban kívánják szolgálni közösségünket, melynek azt a nevet adták: Szövetség a Magyarság Megmaradásáért. A párt elnöksége sajnálattal vett tudomást a történtekről, bíznak benne, a személyes beszélgetések, bizonyos tények tisztázása talán jobb belátásra bírja a távozók egy részét, és hajlandóak lesznek csatlakozni ahhoz a fiatal csapathoz, amely körvonalazódik a háromszéki megyeközpontban.