Jóváhagyta tegnap a képviselőház, hogy december 1-jétől minden, közszférában dolgozó legalább tíz százalékkal magasabb bért kapjon. A honatyák az egészségügyben dolgozók 25 százalékos béremeléséről szóló sürgősségi kormányrendeletet módosították. Az új jogszabályt még ki kell hirdetnie az államfőnek.
Háromszáztizenkilenc honatya támogatta a módosító javaslattal kiegészített rendelet elfogadását hét tartózkodás mellett, egy szavazat ellenében. A módosító indítványt Adrian Solomon szociáldemokrata honatya terjesztette be. Az egészségügyben dolgozók a már kihirdetett sürgősségi kormányrendelet értelmében októbertől kaptak 25 százalékos fizetésemelést.
Az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt honatyái is támogatták a kezdeményezést, de kételyüket fejezték ki, hogy van fedezet valamennyi közalkalmazott bérének emelésére. A támogatást Alina Gorghiu, a párt társelnöke azzal magyarázta, nem akarták megakadályozni az orvosok bérének emelését, de reményüket fejezték ki, hogy az új kormány alaposan utánanéz, melyik bérnövelés tartható fenn és melyik nem.
Az indítványozó elmondta, hogy a tízszázalékos jövedelemkiegészítést csak azok a közalkalmazottak kapják meg, akik korábban nem kaptak béremelést. A múlt héten a kormány a köz- és a felsőoktatásban dolgozók bérét is növelte 15 százalékkal decembertől, miután idén a pedagógusok kaptak két részletben tízszázalékos fizetésemelést. Ez annyit jelent, hogy az újabb emelés alól az oktatók is kivételt képeznek.
A Victor Ponta vezette előző kabinet mind az orvosoknak, mind a pedagógusoknak egyformán 25–25 százalékos béremelést biztosított, miután felháborodást váltott ki, hogy eredetileg csak az előbbiek esetében lett volna esedékes az jövedelemkiegészítés. A múlt héten lemondott Ponta korábban jelezte, hogy valamennyi közalkalmazott fizetését is akarják növelni, és ennek érdekében a munkaügyi minisztérium dolgozik az egységes bérezésről szóló törvény módosításán, de a volt miniszterelnök lemondásáig ez a jogszabály-módosítás nem készült el.
Rovana Plumb ügyvivő, munkaügyi miniszter a képviselőházi szavazást követően annyit mondott, hogy támogatja a tízszázalékos béremelést, ami biztosan szerepel majd a 2016-os költségvetésben is, és amely a jövő évben 1,5 milliárd lej többletkiadást jelent az államháztartásnak.
A Nemzetközi Valutaalap korábban figyelmeztette Romániát, hogy 2016-ban az adócsökkentésekkel és a béremelésekkel együtt az államháztartás hiánya meghaladja a GDP 3 százalékát.