Franciaország hivatalosan felkérte az Európai Unió többi tagországát, hogy segítsék az Iszlám Állam (IÁ) dzsihádista szervezet elleni harcát, és nyújtsanak katonai támogatást a terrorizmus ellen küzdő francia erőknek – jelentette be Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter Brüsszelben.
Le Drian az uniós védelmi miniszterek tegnapi találkozóján a múlt hét végi párizsi terrortámadások miatt kezdeményezte az Európai Unióról szóló szerződés 42. cikke 7. bekezdésének alkalmazását. Eszerint „a tagállamok valamelyikének területe elleni fegyveres támadás esetén a többi tagállam – az Egyesült Nemzetek Alapokmányának 51. cikkével összhangban – köteles minden rendelkezésére álló segítséget és támogatást megadni”. A francia miniszter közlése szerint az uniós tagországok elfogadták Franciaország kérését, „egyhangúlag a teljes és a lehető legerősebb támogatásukról biztosították” Párizst. Ez az első alkalom, hogy az uniós alapszerződésnek ezt a szolidaritási klauzuláját alkalmazzák.
Francois Hollande francia államfő november 24-én Washingtonban amerikai kollégájával, Barack Obamával, két nappal később pedig Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztet Moszkvában az Iszlám Állam dzsihádista szervezet elleni fellépésről és a szíriai helyzet rendezéséről – jelentette be a francia elnöki hivatal. Hollande tegnap telefonon beszélt az orosz elnökkel a dzsihádisták elleni harcok összehangolásáról. A Kreml ezzel egy időben azt közölte, hogy a két ország vezetője támogatja, hogy titkosszolgálataik „szorosan együttműködjenek” a Szíriát érintő kérdésekben. A francia elnök délelőtt hivatalában fogadta John Kerry amerikai külügyminisztert, aki a találkozó után azt mondta, hogy az ENSZ november 30-án kezdődő párizsi klímacsúcsa „fontos jelzés lesz a világnak arra, hogy senki nem tudja a nemzetközi közösség ügyeit félbeszakítani”, és főleg nem „a megvetendő és gyáva terrorcselekmények”.
Manuel Valls francia miniszterelnök tegnap közölte: továbbra sem ismert, hányan követték el a merényletsorozatot. A kormányfő szerint Franciaországban és Belgiumban is segíthették a tetteseket. A párizsi merényletek halálos áldozatai közül eddig 117 embert azonosítottak – közölte Christiane Taubira igazságügyi és Marisol Touraine egészségügyi miniszter. Az igazságügyi miniszter szerint eddig 17 ország állampolgárait azonosították, többségük 20 és 30 év közötti fiatal. A támadásokban megsebesültek közül 221-et még mindig kórházban ápolnak, 57-et intenzív osztályon.
A merénylet egyik elkövetőjét egyébként még mindig keresik, a német–belga–holland hármas határ térségében tegnap több személyt őrizetbe vettek, de a német belügyminiszter szerint az ő ügyük nincs közvetlen összefüggésben a párizsi merényletekkel. Thomas de Maiziere tárcavezető sajtótájékoztatóján elmondta, aggodalomra ad okot, hogy még mindig szökésben van a 129 halálos és 352 sebesült áldozattal járó párizsi merényletek egyik feltételezett elkövetője, Salah Abdeslam. A szökésben levő feltételezett merénylő testvére, Mohamed Abdeslam is elítélte a támadásokat, és azt tanácsolta fivérének, hogy adja fel magát a rendőrségen.
Orosz támogatás
Szergej Sojgu, az orosz védelmi miniszter bejelentette, hogy megkétszerezik az Iszlám Állam elleni légitámadások intenzitását, és mostantól nagy hatótávolságú stratégiai bombázókat is bevetnek a szíriai célpontok ellen. Vlagyimir Putyin orosz elnök emellett egy cirkálót is a térségbe küldött, hogy segítse az együttműködést a francia haditengerészettel.