Napi ötmillió csomag cigaretta

2015. november 20., péntek, Magazin

A Romániai Tüdőgyógyászok Szövetségének felmérései szerint országunkban naponta ötmillió csomag cigarettát füstöl el a lakosság, a tüdőrákban szenvedő betegek nyolcvanöt százalékát pedig az aktív dohányosok teszik ki – egyebek mellett erre akarják felhívni a figyelmet a doházásmentes világnap alkalmából, melyet minden év november harmadik csütörtökjén rendeznek meg. 

Az Egészségügyi Világszervezet adataiból kiderül: jelenleg évente hatmillió ember halálát okozza a dohányzás; Európában hatszázötvenezer az áldozatok száma, nyolcvanezerre tehető a passzív dohányosok száma. Az adatok nagyon aggasztóak, főleg ha figyelembe vesszük a szervezet jövőbeli előrejelzéseit, melyek szerint 2020-ra világszerte hét és fél millióra emelkedhet az elhalálozások száma évente.
A dohányzás káros hatásainak bemutatása céljából a dohánymentes nap alkalmából a megyei Közegészségügyi Igazgatógág, a Drogellenes Központ, a Főtanfelügyelőség, a Kovászna Megyei Diáktanács, valamint a civil szférából az Erdélyi Művészek Fóruma Szociális Érdekvédelmi Képviselet  közös szervezésében valósult meg az Adjunk színt az életnek... dohányzás nélkül nevű program. Említett intézmények a diákság körében egy alkotói kollázsversenyt hirdettek meg. A természetből nyert anyagokat felhasználva kellett olyan alkotásokat elkészíteniük, amelyek a dohányzás veszélyeire hívják fel a figyelmet. A megyéből huszonhárom iskola összesen százhatvan diákkal nevezett be.
A héttagú zsűrinek – amely a szervezetek vezetőiből állt – nehéz dolga volt az értékelésnél, hiszen a felkészítő tanároknak és kreatív diákoknak köszönhetően minőségi alkotások érkeztek be a Közegészségügyi Igazgatósághoz. Első díjat nyert  Bularca Darius (Gheorghe Zaharia Gimnázium, Bredét); második helyezettek: Forró Kinga (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely), valamint Banciu Elvira (Nicolae Bălcescu  Líceum, Bodzaforduló). Harmadik helyezést értek el: Bartos Eszter (Bartha Károly Általános Iskola, Nagyborosnyó), Gergely Réka (Bem József Gimnázium, Lemhény), Cserei Réka (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely).
A beérkezett alkotásokból kiállítás nyílt a Közegészségügyi Igazgatóság Gödri Ferenc utca 12. szám alatti székházának gyűléstermében, ahol szívesen látják az érdeklődőket. Csoportok esetében előzetes egyeztetés után tekinthető meg a kiállítás, jelentkezni a 0267 351 398-as telefonszámon lehet.

Huszár Szilamér

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2015-11-20: Magazin - :

Mofettakonzorcium Debrecenben

A Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetének (MTA-ATOMKI) konferenciatermében rendhagyó összejövetel zajlott nemrég: szervezői-koordinátori minőségében, elektronikusan szétküldött meghívó leveleiben dr. Király Beáta „szakmai hálózatok kialakulását és tapasztalatátadást segítő zárt körű rendezvényként” definiálta a leendő tanácskozást, és célkitűzéseként konzorcium megalapítását jelölte ki a mofetták körüli tisztázatlan kérdések megválaszolására.
2015-11-20: Nyílttér - :

Az utca hangja

PAP JÁNOS, Sepsiszentgyörgy. Az 1918. december 1. és a Grigore Bălan út kereszteződésében, az egykori Kovászna bárral szemközti járdán valamikor volt egy nagy várostérkép, amelyen nagyon jól el lehetett igazodni, mert az utcaneveken kívül például a tömbházak számait is tartalmazta. Ez igen hasznos volt, mert az Olt negyedben több helyen is összevissza számozták az épületeket, nem növekvő sorrendben, hagyományos logikával tehát nem lehetett rátalálni a keresett címre.