Két szék között

2015. november 27., péntek, Közélet

Kompromisszumos megoldás született az árkosi vízgondok orvoslására a tegnapi kőröspataki tanácsülésen. Mivel Árkos megígérte, hogy pár napon belül törleszti tartozását, Kőröspatak mától visszaadja a vizet január 20-áig – addig a határidőig, amikortól a szentgyörgyi Közüzemek Rt. elkezdi működtetni az új árkosi vízrendszert. A Közüzemek azonban csak akkor veszi át a rendszert, ha a fogyasztók rácsatlakozását az elkövetkező napok ellenőrzései során rendben találják. Amint Kisgyörgy Sándor kőröspataki és Máthé Árpád árkosi polgármestertől megtudtuk, igen bonyolult az árkosi vízszolgáltatás jelenlegi helyzete.

A nyolcvanas években, amikor megnyitották a kőröspataki bányát, a környékbeli kutakban elapadt a víz, Árkos, Kőröspatak és Kálnok – melyek akkor egy községet alkottak – jó része víz nélkül maradt. Megoldásként erre a helyzetre felépült egy vezetékesvíz-rendszer, amely mindhárom falut máig ellátja vízzel. A kőröspataki polgármester szerint, mivel Árkos a legalacsonyabban fekvő település, a nyári nagy vízfogyasztási idényben is mindig van vize, míg Kálnok és Kőröspatak egyes részein csak akkor megfelelő a víznyomás, amikor a kőröspataki tartály tele van, és az ottani vízpumpák teljes kapacitással működnek. Mint mondta, miután többször előfordult, hogy Árkoson veteményt öntöztek ivóvízzel, miközben a kálnokiaknak inni sem volt elegendő, egyértelművé vált, hogy az egykor jóval kisebb fogyasztásra kialakított régi vízhálózat az új fogyasztói igényeket nem tudja megfelelőképpen kiszolgálni. Mivel Árkos 2004-ben különvált a községtől, és az utóbbi években egy új víz- és csatornahálózat kiépítésére is sikerrel pályázott, Kőröspatak úgy döntött, lecsatolja Árkost a régi hálózatról, saját vízrendszerét pedig felújítja.
Amint Máthé Árpád ár­kosi polgármestertől megtudtuk, Árkos három éve tagja az Aquacov Egyesületnek – mely azért jött létre, hogy megyeszinten intézményesített for­mában oldja meg a vízszolgáltatást –, és a hatályos törvények értelmében választott magának egy regionális üzemeltetőt, a Közüzemek Rt.-t, hogy leválhasson a kőröspataki vízhálózatról. Mivel a régi hálózatnak – amelyet egykor több helyen improvizált megoldásokkal alakítottak ki, és ezért a Közüzemek is fenntartásokkal viszonyult az esetleges átvételéhez – nagyon sok a hibája, Árkos új vízvezeték- és szennycsatorna-hálózatot építtetett ki magának. 2006 óta párhuzamosan bonyolították a két pályázatot, tavaly sikerült befejezni a szennyvízhálózatot, idén augusztusban pedig a vízhálózatot.
Miközben Árkos az új vízhálózat lefektetésén fáradozott, Kőröspatakon felújították a meglévő csatornarendszert: az idők során elévült, megrozsdásodott csöveket újakra cserélték, és új pumpákat is felszereltek, hogy minél nagyobb nyomással működhessen a rendszer. Mivel Árkoson a régi vízhálózat hatalmas és ellenőrizhetetlen veszteségekkel működik, jelenleg az a visszás helyzet áll fenn, hogy bár az árkosiak nagy része rendesen fizeti a vizét, Árkos állandóan nagy összeggel tartozik Kőröspataknak, annak ellenére, hogy a kőröspataki víz jóval olcsóbb az átlagosnál. Mindemellett a nagy vízfogyasztás miatt a pumpák is gyakran meghibásodnak, javításuk igen költséges, és Árkos törvényes keretek között nem tud részt vállalni benne. Kimutatás készült arról, hogy a víz biztosítása a jelenlegi körülmények között jóval többe kerül Kőröspataknak, mint amennyit Árkos fizet érte, de a törvény nem ad lehetőséget arra, hogy emeljék az egykor meghatározott vízárat. Amint a kőröspataki polgármester elmondta, Árkos előbb-utóbb mindig törlesztette tartozását, mégis az lenne a legésszerűbb megoldás mindenki számára, ha leválnának.
Az árkosi polgármester szerint egyértelmű, hogy ők is a leválásra törekszenek, de mivel a nagyrészt tavaly lefektetett vízhálózat Sepsiszentgyörgynél jóval magasabb fekvésű, idén nyáron kénytelenek voltak üzembe helyezni egy nyomóállomást Árkos határában, mely kellőképpen megemeli a víznyomást a rendszerben. Mint elmondta, a napokban zajlik az egyéni rácsatlakozások ellenőrzése és a szerződéskötések jogi procedúrája, a tervek szerint január 20-áig leválnak a régi vízrendszerről. A kőröspataki tanács tegnapi határozata alapján, mivel ez már nem az első határidő-módosítás, január 20-án végleg elzárják az Árkosra vezető vízcsapot.
Februárban lesz két éve, hogy az árkosi lakosok szerződésmintát írtak alá az új üzemeltetővel, emellett rendszeresen fizetik a vízfogyasztásukat, mégis elég gyakran víz nélkül maradnak, több napig. Vajon a kisgyermekeknek, időseknek, betegeknek vagy akár a haszonállatoknak hogyan lehetne elmagyarázni ezt a bonyolult helyzetet? Vajon mi lesz, ha az ellenőrzések során hibákat találnak, és közben beáll a csőfagyasztó téli hideg?
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1193
szavazógép
2015-11-27: Belföld - :

Olcsóbb lesz az áram és a gáz

A villanyáram fogyasztói ára 5–6 százalékkal csökken január elsejétől, miután csökkennek a forgalmazási költségek, illetve a kogenerációs bónusz. A földgáz jövő július elsejétől lesz olcsóbb – közölte Niculae Havrileţ, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság elnöke.
 
2015-11-27: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Akadozó kétnyelvűség

A rendőrséget riasztotta a sepsiszentgyörgyi Constantin Brâncuşi-szakiskola vezetősége, amikor az önkormányzat munkatársai odamentek, hogy kihelyezzék a tanoda épületére az egységes, a város más tanintézményeinek falán már régóta ott levő kétnyelvű táblákat. Igen: a rendőrséget hívta ki az iskola vezetősége. A kétnyelvű táblák miatt. Itt, ahol élünk, Sepsiszentgyörgyön, 2015-ben.