Az országgyűlés elnöke a magyar egyetemen

2008. április 16., szerda, Közélet

Nem lebecsülendő lépés volt Szili Katalin, a magyar Országgyűlés elnöke részéről, hogy a román házelnökkel Csángóföldön kívánt találkozni, hogy együtt látogatták meg a lészpedi iskolát, és ott Bogdan Olteanu is tett az anyanyelvű oktatás védelmében pár kijelentést.

Ha pedig azon hírügynökségi megfogalmazásból, miszerint a két házelnök, ha arra az igénylők felkérik, az anyanyelvű mise bevezetése érdekében is hajlandó lesz közösen a pápához fordulni — nos, ha ebből is lesz valami, akkor a csángóföldi iskolaszemle jelentőségét egész egyszerűen nem lehet túlbecsülni.

A magam részéről azonban annak tudtam volna igazából örülni, ha a Moldvában elkezdett történelmi látogatást egy felsőoktatási fogadás követi, mondjuk, a kolozsvári állami magyar egyetemen.

Az erdélyi magyarság számára egy feltámasztott Bolyai Egyetemnek ugyanis semmivel sem kisebb a fontossága, mint a moldvai csángóknak a magyar szóhoz való joga. Erdély népei közt a művelődési egyenlőségnek immár kilencven valahány éve — mióta fegyveres katonák tették ki az utcára magyar tanári karát 1919 májusában — egyik fő akadálya az önálló magyar egyetemi élet felszámolása vagy korlátozása. (Legutóbb a magyar ,,vonal" egyik vezetője mondott az új úzus szerint ,,köszönetet" azért, hogy a magyar tanszemélyzet tizenkilenc tanársegédeddel bővülhet, és hogy pár kolléga előléptetését is megengedték, bár, tette hozzá, jóval többre lenne szükség. Magyarán: alapszükségleteit sem tudja a ,,vonal" kielégíteni, önálló fejlesztésről, oktatáspolitikai és tudományos kibontakozásról pedig szó sem lehet...)

Szögezzük le: miképpen akkor megbírt volna Kolozsvár két egyetemet, úgy megbírna ma is — mégis az évszázadhoz közelít a jogfosztottság időszaka. Olyan csorba esett ennek folytán a romániai demokrácián, mely kiköszörüléséhez az erdélyi magyarság, ha a csángókkal összefog sem lesz önmagában soha képes, nincs hozzá ugyanis többségi partner.

Mai helyzetében nincs. De egy kezdeményező, a legkézenfekvőbb normalitás mellett kiálló magyar állam mellett biztosan lenne. Hozsannázva üdvözölnénk ez esetben Szili Katalint vagy bárkit Erdély különben minket alanyi jogon megillető magyar egyetemén.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 883
szavazógép
2008-04-16: Nemzet-nemzetiség - Farcádi Botond:

Ha a bácsi nem tud magyarul

Kákovai asszonyok
A csángóföldi lészpedi iskola egyik osztálytermében lázas előkészületek folynak: a tanító bácsi irányításával székeket visznek a népviseletbe öltözött gyerekek, majd egy utolsó próba veszi kezdetét, főként az énekeket kell gyakorolni, csak úgy cseng az épület a diákok hangjától. A falakon a magyar nyelv oktatását segítő nyelvtani táblázatok, ábécé, az osztályterem azonban román nyelvű beszédtől hangos.
2008-04-16: Közélet - Ferencz Csaba:

Letették a repülőtér alapkövét (Térségi beruházások)

Szalagvágó hivatalosságok — felsorakoztak a terv mögé
Tegnap délben hideg esőben, de nagy reményekkel tették le a vidombáki repülőtér alapkövét, ami egyben az építési munkálatok kezdetét jelenti.