Fogyatékkal élők, illetve hátrányos helyzetűek munkaerő-piaci érvényesülése a központi témája annak a kétnapos szakmai tanácskozásnak, amely holnap kezdődik Árkoson.
Az árkosi Európai Tanulmányi Központban csütörtökön és pénteken szakértők jelenlétében tartják a Hátrányos helyzetű célcsoportok munkaerő-piaci integrációja című szemináriumot, amelyen a hazaiak mellett magyarországi és ausztriai szakemberek is beszámolnak tapasztalataikról. A szervezők szerint az elhangzottak alapján akár törvénymódosítási javaslatok is születhetnek, s remélik, hogy a tanácskozás mentalitásváltást is eredményez.
A jelenlegi statisztikák szerint Háromszéken mintegy háromezer fogyatékkal élőt tartanak nyilván, a megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal nemrég kezdeményezte, hogy az önkormányzatok mérjék fel, közigazgatási területükön mi a pontos helyzet. Az adatok késnek, viszont, dr. Ráduly István, Uzon község polgármestere (egyben a konferencia egyik társszervezője) úgy véli, magának a célcsoportnak a meghatározása is nagyon nehéz, ebben az önkormányzatoknak realistáknak kell lenniük, ugyanis szerinte a ,,hátrányos helyzet" nemcsak fogyatékosságot jelent, ennél jóval szélesebb társadalmi rétegről van szó: kezdve azoktól az emberektől, akiknek semmilyen jövedelmi forrásuk nincs, egészen a szenvedélybetegekig: mindazok tehát, akik támogatásra szorulnak.
A polgármester becslése szerint Uzonban és a hozzá tartozó településeken a lakosság 35 százaléka hátrányos helyzetűnek számít, s különösen a községközponttól távolabb eső, peremi falvak problémásak, az ottani emberek gondjairól nehezebben szereznek tudomást. A hátrányos helyzetűek elhelyezkedése igen nehéz ilyen körülmények között, de a polgármesteri hivataloknak erre is gondolniuk kell ― tette hozzá.
Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal igazgatója szerint a hátrányos helyzetűek számára több foglalkoztatási kedvezmény, pályázati lehetőség adott, ezért is fontos, hogy az önkormányzatok szívükön viseljék ezeknek az embereknek a sorsát. Kovásznán például kiderült, hogy számuk jóval nagyobb, mint amennyi az adatbázisokban eddig szerepelt.
A holnap fél tizenegykor kezdődő szakmai tanácskozáson tucatnál több előadó beszél majd a témakörről, s pozitív példákat is bemutatnak, mint amilyen többek között egy szekszárdi családbarát étterem, ahol tolókocsis pincérek szolgálnak ki.