A Szerb Nemzeti Színház a pulzArtonA kollektív olvasás története

2015. december 4., péntek, Magazin

Lev Tolsztoj Ivan Iljics halála című kisregénye az ember halálhoz való viszonyát, az élet és a halál közötti feszültséget tárgyalja. Tomi Janežič szlovén színházi rendező azonos című produkciója a kisregényt használja alapul, hogy közös félelmünket felvállaljuk, és egy kollektív olvasás révén szembenézzünk vele. A rendező leszámol a hagyományos színházi konvekciókkal, és olyan performatív színházi élményre hív, ahol előadói-nézői, beszélői-hallgatói szerepek könnyedén felcserélődnek.

A produkció számos találkozási lehetőséget hordoz magában: találkozást a szöveggel, az abban rejlő történettel, a színészekkel, a közönséggel és legfőképpen önmagunkkal. A színészek egy adott ponton felkérik a résztvevőket, hogy a kisregényből hangosan olvassanak fel a mellettük ülőknek.
Tomi Janežič a jelenlét erejében hisz, abban, hogy ha aktívan bekapcsolódunk az olvasásba, a játékba, jóval több ponton kapcsolódhatunk a szöveghez és az abban megfogalmazott problémához. Egy interjúban kifejti, hogy szerinte érdemes újragondolni a klasszikus szövegeket, fontos reflektálni arra, hogy mit jelentenek a kortárs társadalom számára, „leginkább azok a kérdések foglalkoztatnak, amelyekhez folyamatosan visszatérünk, azok a kérdések, amelyekre nincsenek válaszaink”.
A produkció tehát a belső történésekre helyezi a hangsúlyt, teret enged a véletlennek, a csendnek és az időnek.
A Szerb Nemzeti Színház kiemelt figyelmet fordít az olyan kísérletezésekre, amelyek a színház rituális jellegét kívánják tetten érni. Tomi Janežič tevékenysége pedig létfontosságú ebben. Tavaly tavasszal a Sirály című rendezését láthatta a sepsiszentgyörgyi közönség. „Mostanában a színházi előadás mint csoportos folyamat érdekel. A csoport fogalmán pedig nem külön a színészek vagy a nézők csoportjára gondolok, hanem mindenkire, aki valamilyen módon részt vesz az előadásban – és mindannyian részt veszünk. A kérdés csak az, hogyan lehet ezt a folyamatot beindítani és megkönnyíteni. Nézőként nemcsak szórakozni megyünk a színházba, hanem azért, hogy kreatívak lehessünk. És álmodni, képzelődni, gondolkodni, reflektálni, kapcsolatot teremteni, szembenézni saját magunkkal és a másik emberrel. Nézőként rengeteg dologra hajlandóak vagyunk, de többnyire csalódnunk kell a színházban, mert a színház nem bízik meg bennünk” – vallja a rendező a Színház folyóiratnak adott interjújában.
A produkció 2015. december 11-én 19 órától tekinthető meg a Tamási Áron Színház nagytermében. Jegyeket a kulturális szervezőirodában (Szabadság tér 1. szám) vagy a biletmaster.ro címen lehet váltani.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2015-12-04: Magazin - Bokor Gábor:

Airsoft, a taktikai játék

A kézdivásárhelyi eseményekkel kapcsolatban az utóbbi napokban gyakran felbukkant az airsoft szó – a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szerint Beke István Attilánál e játék kellékeit találták az ügyészek. Sokaknak semmit sem mond a kifejezés, mások a paintball fejlettebb változataként emlegetik. Az airsoft lényegé­ben egy taktikai játék, melynek során a valódi lőfegyverek alacsony energiájú, de élethű másolatait, egyéb katonai felszerelések replikáit használják a résztvevők.
2015-12-04: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Az ünnepi üzenet éneke mindenkinek szólt (Adventnyitó Sepsiszentgyörgyön)

Az ige mindenkié – hangsúlyozta a háromnapos Gyülekezeti hétvége (november 27–29). rendezvény megnyitóján Zelenák József esperes-lelkész és egyházi főjegyző a sepsiszentgyörgyi evangélikus-lutheránus templomban, és Isten gazdag áldását kérte azok életére, akik szabad időt és fáradságot nem kímélve részesei a rangos rendezvénynek. A megtartó hit és az anyanyelvünkön megszólaló szellemi-lelki táplálék elsősorban az ez évi várakozás, az advent egyfajta megnyitója volt, üzenet több műfaj és művészi tevékenység révén mindenkinek.