Az Európai Unió 2015/1853-as határozata értelmében 500 millió eurót különített el a tagországok állattenyésztőinek támogatására. A rendkívüli beavatkozásra a tej- és sertéspiacon beállt nehéz gazdasági helyzet miatt került sor. A gondokat Oroszország európai termékekkel szembeni embargója, a tej és tejtermékek, valamint a sertéshús fogyasztásának európai csökkenése okozta.
Az unió rendelkezése szerint az 500 millió euróból Romániának 11,14 milliót osztottak le. A napokban jelent meg a román kormányrendelet tervezete, melyben a rendelkezésre álló összeg felhasználási módjáról döntenek. Ennek értelmében a szarvasmarha-tenyésztőknek országosan 8,84 millió eurót szánnak, a sertéságazatnak 2,3 millió eurót.
A szarvasmarha-tenyésztőknek szánt összeg elosztásáról Marius Popica, a Kovászna Megyei Kifizetési és Intervenciós Ügynökség igazgatója készített összegzést. Két lehetőségről számolt be.
Az első esetben a kvótával rendelkező tejtermelők, a 2014–2015-ös kvótaévben (április 1-jétől következő év március 31-ig) leadott tej mennyiségének függvényében összességében 5,84 millió euró támogatásra számíthatnak. Az összegek a következőek: a 10–20 tonna tejet értékesített termelők 200 eurót kapnak gazdaságonként. 20–200 tonna értékesítése mellett minden tonna leadott tej után 5,65 euró támogatás jár. A 200–500 tonnát értékesített gazdaságoknak 2000 eurós támogatást juttatnak, 500 tonna felett 1200 eurót.
A hátrányos helyzetű vidékek 2–10 szarvasmarhát tartó gazdáinak 3 millió eurót különítettek el. A szarvasmarhánkénti összeget a támogatásra jogosult állatok összlétszáma alapján határozzák meg. A gazdák saját döntésük szerint csak az egyik támogatási módot igényelhetik.
A második változat szerint hatmillió eurót osztanak el a 2–15 szarvasmarhát tartó gazdák között. Az állatonkénti összeget ugyancsak a jogosult marhák összlétszáma alapján határozzák meg. 2,84 millió eurót pedig azoknak az egyesületeknek, föderációknak szánnak, melyek a mezőgazdasági miniszter 2015/619-es rendeletének értelmében országos képviselettel rendelkeznek.
Attól függetlenül, hogy a rendszer melyik változatát fogadják el, a támogatást igénylőnek egy sor feltételnek kell megfelelnie, és az sem ismert, milyen úton jut a pénz a gazdákhoz – ezekről a végleges döntés után írunk.