JegyzetMiért nem háborítatlan a gazda tulajdona?

2015. december 22., kedd, Gazdakör

Aki nem konyít a mezőgazdasághoz, az is tudhatta: nem lesz jó vége annak, hogy a gazdák öt hónapon keresztül nem léphetnek saját földjükre, a tiltott időszakban nem takaríthatják be terményeiket, nem legeltethetik állataikat. Érthetetlen, miért éppen a vadászati törvénybe foglalták a tiltást.

Kitalálhattak volna bármi mást, ráfoghatták volna, hogy a földnek pihentetésre van szüksége (habár a gazdák törvény nélkül is tudják, mikor mi kell az anyaföldnek), hivatkozhattak volna környezetvédelmi szempontokra. Nem, a törvényhozók a vadak nyugalma érdekében tiltották meg a gazdáknak, hogy öt hónapon keresztül a földjükre lépjenek. Szó szerint korlátozzák a tulajdon háborítatlan használatát. A juhászok fellépésére volt szükség, hogy az elmebeteg határozatot felfüggesszék – de ne feledjük, jövő év áprilisáig szól az engedmény, ki tudja, akkor milyen beteges ötlettel állnak elő törvényhozóink.
Arról ne beszéljünk, milyen „módszerekkel” értek el eredményt a csobánok, ehhez kell bizonyos fokú intelligencia – ami sok esetben a parlamentben is tükröződik (lásd a tiltó ren­deletet).
Viszont érdemes szóvá tenni azt, ahogyan a juhászok viselkednek mások magántulajdonával szemben. Adott a törvény, s úgy érzik, ősszel, tavasszal ők a határ urai, arra mennek, ott legeltetnek nyájaikkal, ahol épp akarnak. Leetetik – tulajdonképpen ellopják – a sarjút, a frissen kikelt búzát, keményre döngölik a tavaszra előkészített barázdát, kutyáikkal a jóakaratú gazda számára is veszélyessé teszik a mezőt. Megtehetik, a törvények lazák ebben a tekintetben, a törvényhozók számára nem fontos olyan döntéseket hozni, melyek biztosítják a tulajdon háborítatlan használatát. A faluszinten hozott legeltetési szabályokat számba sem veszik a juhászok. A kártétel mellett szó szerint korlátozzák a tulajdon háborítatlan használatát.
Csak hosszas utánjárással kaphat valamicske kárpótlást a gazda. Arra gondolni sem mer, hogy a tulajdonjog háborítása okán tegyen feljelentést, többe kerülne a leves, mint a hús. Ezt a hiányosságot kellene  honatyáinknak orvosolniuk, olyan törvényre van szükség, melynek alapján minden különösebb eljárás nélkül büntethető lenne, aki más tulajdonát háborítja. Akit rajtakapnak, fizet. Nem száz-kétszáz lejt, húzzák le róla a bőrt, ha visszaeső, zárják rá az ajtót. És ez ne csak a juhászokra legyen érvényes.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2015-12-22: Gazdakör - Bokor Gábor:

Külön támogatás szarvasmarha-tenyésztőknek

Az Európai Unió 2015/1853-as határozata értelmében 500 millió eurót különített el a tagországok állattenyésztőinek támogatására. A rendkívüli beavatkozásra a tej- és sertéspiacon beállt nehéz gazdasági helyzet miatt került sor. A gondokat Oroszország európai termékekkel szembeni embargója, a tej és tejtermékek, valamint a sertéshús fogyasztásának európai csökkenése okozta.
 
2015-12-22: Gazdakör - Incze Péter:

Szabályozzák a pályázható gépek kapacitását (Vidékfejlesztési terv)

A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség a múlt héten hozta nyilvánosságra azt a szabályozást, amely a vidékfejlesztési tervre benyújtott pályázatok útján vásárolható mezőgazdasági gépek kapacitását állapítja meg a mezőgazdasági terület nagyságának függvényében.