Vidékfejlesztési tervSzabályozzák a pályázható gépek kapacitását

2015. december 22., kedd, Gazdakör

A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség a múlt héten hozta nyilvánosságra azt a szabályozást, amely a vidékfejlesztési tervre benyújtott pályázatok útján vásárolható mezőgazdasági gépek kapacitását állapítja meg a mezőgazdasági terület nagyságának függvényében.
 

Az ügynökség által közölt adatok alapján 2013 végén országszinten 191 300 traktort tartottak nyilván, így leosztva 45,99 hektár jutott egy traktorra. Ez elég nagy terület, míg például Lengyelországban egy traktorra 7,95 hektár  jut. Aratógépet ugyanebben az időszakban 24 600-at használtak, de a bemutatott adatok szerint a traktorok közel 72 százaléka, míg az arató-cséplő gépek 66 százaléka túlhaladta az ajánlott használati időt, amortizálódott.
A gépkapacitási szabályozás a mezőgazdasági gépgyártók és importőrök egyesületének segítségével készült el az ügynökség kérésére. A számítások alapjául elsősorban az a mutató szolgált, miszerint egy hektár mezőgazdasági területre uniós szinten 3,26 lóerő jut. Ezt a szorzót a kisebb gazdaságok gépvásárlásánál megemelték 4-re, mivel sok a hegyvidéki, illetve 6 fokosnál nagyobb dőlésszögű terület. Így a 10 hektár földdel pályázó gazda 45 lóerős traktort vásárolhat, 15 hektárral 60, 20-szal pedig 80 lóerőst. Az 50 hektáron gazdálkodó legtöbb 125 lóerős traktor megvásárlására pályázhat a vidékfejlesztési alapból, esetleg – mivel engedélyezett – két kisebbre, melyek összesített ereje nem haladja meg a 175 lóerőt. Az 51–100 hektárra legtöbb 200, míg 101–200 hektárra 280 lóerős traktort vásárolhat.
A zöldségtermesztők is pályázhatnak traktor beszerzésére, itt több lóerőt engednek, mint az előbb bemutatott nagykultúráknál (pl. 5 hektárra 70, 5–10 hektár között 100, míg 10–20 hektárra 125 lóerős traktort vásárolhatnak). A arató-cséplő gépekre is érvényes a szabályozás. Így a 100–200 hektáron gabonát termesztők 300, a 201–400 hektáros gazdaságok 400 lóerős gépet vásárolhatnak. Szakáll András, az ügynökség vezérigazgatója szerint a szabályozást helyesen dolgozták ki, a megengedett lóerő megfelel a gazdaság méreteinek. „Így elkerülhető a szükségesnél nagyobb gépek vásárlása, amelyek üzemeltetése több költséggel jár, és az amortizációja is hosszabb ideig tart” – nyilatkozta a vezérigazgató.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2015-12-22: Gazdakör - Bokor Gábor:

Miért nem háborítatlan a gazda tulajdona? (Jegyzet)

Aki nem konyít a mezőgazdasághoz, az is tudhatta: nem lesz jó vége annak, hogy a gazdák öt hónapon keresztül nem léphetnek saját földjükre, a tiltott időszakban nem takaríthatják be terményeiket, nem legeltethetik állataikat. Érthetetlen, miért éppen a vadászati törvénybe foglalták a tiltást.
2015-12-22: Gazdakör - :

Jogokat kérnek a gazdaegyesületek

A Kovászna megyei, civil szervezetekbe tömörült gazdák szeretnék elérni, hogy a jövő évben is jogilag bejegyzett szervezetként, egyesületként kérelmezhessék az általuk megművelt, bérbe vett mezőgazdasági területek, főként legelők után járó támogatásokat – ezt kérik a parlament mezőgazdasági bizottságához, az agrártárcához, a kifizetési ügynökség országos vezetőségéhez intézett átiratukban.