A 2015-ös mezőgazdasági támogatásoknak csak egy kisebb részét sikerült a kifizetési ügynökségnek a gazdák számláira juttatnia. A nagyobb összegeket ez év elején fizetik ki, amikor a területalapú támogatás egészét vagy második részletét és az állami költségvetésből kifizetendő átmeneti nemzeti támogatásokat is átutalják. Az egységes területalapú támogatás teljes összege, amely több összetevőt is magában foglal, csak a kifizetési ügynökség ellenőrzéseinek bevégzése után fizethető ki.
2015-ben 9,53 millió hektárra igényeltek területalapú támogatást. Így az egy hektárra jutó visszaosztott összeg 77,42 euró. Ebből 5,7 millió hektárra (602 ezer gazdának) fizettek ki a múlt év végén hektáronként 53,42 eurós előleget. A számítógépes kifizetőrendszer hibája és egyéb objektív okok miatt több mint százezer gazda nem kapta meg ezt az előleget. Achim Irimescu szakminiszter ígéri, hogy február végéig befejezik az ellenőrzéseket, és megkezdődhet a kifizetés. Az előleget felvett gazdák így még 24 eurót kapnak, míg akik nem kaptak előleget, megkapják a 77,42 eurót. Ugyanakkor kifizetik az ún. visszaosztott támogatást, amely a legtöbb 30 hektáros gazdaságnak jár, az öt hektár alatti gazdaságoknak hektáronként plusz 5 eurót fizetnek, míg az 5 és 30 hektár közötti gazdaságoknak az első 5 hektárra ugyancsak 5 eurót, majd az 5 hektáron felüli területre 46,75 eurót.
Utalják majd az ún. zöld kifizetéseket is (az éghajlat és környezet számára kedvező gazdálkodási módok), ez 53,9 eurót jelent hektáronként. Ezek jelentős összeget képeznek, ugyanis nálunk az éves uniós alap 30 százaléka használható ezen gazdálkodási mód támogatására. Az igénylőnek be kell tartania azt az alapfeltételt, hogy a szántóterület nagyságának függvényében évente több növénykultúrát termeszt: ha a gazdaság mérete 10 és 30 hektár között van, legalább két különböző növénykultúra szükséges, ha a nagyság meghaladja a 30 hektárt, legalább háromféle. Ez alól kivételt képeznek azon gazdaságok, amelyeknél a szántóterület 75 százalékán szénafüveket termesztenek. A zöld kifizetések másik feltétele, hogy a gazdálkodó tulajdonában levő állandó gyepterület (kaszáló és legelő összessége) és összterületének aránya évente nem eshet többel, mint 5 százalék – a gyepterület kárára. Harmadik feltétel ezen támogatási típust igénylőknél a 15 hektárnál nagyobb gazdaságokra vonatkozik. Ezen gazdaságoknak az összterületük legalább 5 százalékát ökozónaként kell használniuk. A kormányhatározat szerint ökozóna lehet egy terasz, élősövény, beerdősödött sáv, facsoport, tó, vízelvezető árok, patakpart, fűzfás rész, nitrogén-megkötő kultúra (pl. lucerna). A legújabb információink szerint (egy decemberi uniós jelentésre alapozva) idéntől vagy esetleg jövő évtől az ökozóna ötszázalékos arányát hét százalékra kell emelni. Ez alapfeltétel lesz a zöld kifizetéseknél, a zöld támogatás mértéke arányosan csökkenthető, ha az igénylő nem tartja be az előírt ökozóna kötelező arányát. A zöld kifizetéseket a tavalyi évre büntetés nélkül megkapják a gazdák, attól függetlenül, hogy az ökozóna elérte-e a kötelező öt százalékos területnagyságot.
Az év elején fizetik a fiatal, 40 év alatti gazdálkodóknak járó támogatást (legtöbb 60 hektárig), melynek mértéke 25 százalékkal nagyobb, mint a területalapú támogatás, vagyis plusz 19,35 euró. A gazdák számlájára kerül majd a csatolt növénytermesztési támogatás is, a jogosultak a lucerna hektárjára 55 eurót, a burgonya-vetőgumót termelők hektáronként 960 eurót, a korai étkezési burgonyát termesztők 700 eurós, míg a cukorrépa-termesztők 600 eurós támogatást kapnak. Akik igényelték a kisgazdaságok támogatását, 1250 euróra számíthatnak. Az állattenyésztők rosszabbul jártak, nekik nem fizettek ki semmit a tavalyi támogatásokból. A szarvasmarha-tenyésztők most csatolt támogatásként 250 euróra számíthatnak, míg a húsmarha-tenyésztők egyedenként 300 euróra (mindkét esetben alapfeltétel a legalább tíz törzskönyvezett, kontrollban lévő egyed megléte). A juhtenyésztőknél ugyanezen csatolt támogatás 7 eurót jelent (150 egyedtől). A nemzeti átmeneti támogatások – amelyek 2020-ig fizethetők a hazai költségvetésből – végleges értéke még nem ismert, egyelőre csak tárgyalások folytak erről a szakmai szervezetek és a mezőgazdasági minisztérium vezetősége között. Információink szerint a növénytermesztésben 19–20 eurót fizetnének ki hektáronként, míg az állattenyésztésben 470 lejt szarvasmarhánként és 24 lejt anyajuhonként. Az átmeneti támogatások kifizetésére szükséges összeget belefoglalták már a 2016-os költségvetésbe, a növénytermesztés számára 588 millió lejt, míg az állattenyésztési támogatásokra 898 millió lejt szánnak.