Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter a múlt csütörtökön, a nemzeti televízióban adott hangot elégedetlenségének, hogy az unió vidékfejlesztési alapjába nagy összeget kell visszafizetnie Romániának. „Sikerült megvalósítani azt az eredményt – persze idézőjelben –, hogy a régi, 2007 és 2013 közötti vidékfejlesztési tervnél egymilliárd eurót nem sikerült felhasználnunk, és ezen kívül még 600 millió eurót kell kifizetnünk büntetésként, pénzügyi korrekcióként.
Tehát 1,6 milliárd eurót buktunk, amely nagyban segítette volna a hazai mezőgazdaságot és a vidéki életet. Biztos, hogy a feladatainkat állami hatóságként nem teljesítettük. Másfelől az egyéni kezdeményezések hiánya, valamint azok nem megfelelő támogatása nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ebbe a helyzetbe kerültünk. A szerintem túlzott mértékű visszafizetéshez jelentősen hozzájárult az a valóság is, hogy sok esetben nem sikerült hitelt felvenni (önrészként – szerk. megj.) a pályázatokhoz, és nem figyeltünk eléggé a befejezetlen pályázatokra. Elsősorban nekünk, az adminisztrációnak kell megváltoznunk” – nyilatkozta a miniszter.
2007 és 2013 között a teljes pályázható összeg 9,29 milliárd euró volt, ebből 8,1 milliárd az uniós vidékfejlesztési alapból jött, míg a különbözet hazai költségvetésből. A tavaly év végéig, mivel uniós rendelkezés szerint csak december 31-éig lehetett megejteni az utolsó kifizetéseket, összesen 8,1 milliárd eurót sikerült kifizetni a pályázatokra, ez valamivel több, mint 90 százaléka a teljes pályázható összegnek.
A miniszter arról is beszélt: az új vidékfejlesztési terv esetében tisztában van azzal, hogy mennyi buktatója van az új pályázati eligazító füzeteknek, és ismeri a pályázók által is sokszor kritizált nehéz feltételeket. „Az új eligazító füzetek miatt rengeteg vehemens kritikát kaptunk, és az elkövetkező rövid időszakban újragondoljuk és újra elkészítjük őket. Úgy tűnik, természetünkben létezik egy gén, amely azt parancsolja, hogy a dolgokat csak nehézségek árán végezzük el, nem csak egyszerűen, a könnyebb utat választva. Hihetetlen dolgokat kérünk. Ha valaki egy borospincét szeretne létrehozni pályázat útján, nagy űrtartalmú hordókkal, meg kell mondania, hogy milyen szőlőfajtát használ, mennyi volt a bortermelése x vagy y évben, és egy sor felesleges információt megadnia, amely szerintem egy vidéki beruházásokat kifizető ügynökség számára felesleges, ennek a hivatalnak mint kifizető ügynökségnek csak a pályázati pénzek odaítélésével kellene foglalkoznia” – mondta a miniszter.
Az új, 2014 és 2020 közötti vidékfejlesztési tervnél összesen 9,47 milliárd euró pályázható, ebből 8,13 milliárd euró az unió vidékfejlesztési alapjából kerül kifizetésre, a többi a román költségvetésből. Achim Irimescu az eligazító füzetek egyszerűsítése mellett könnyíteni szeretne a banki hitelekhez való hozzájutáson is. A mezőgazdasági hiteleknél bátorítani szeretné a bankokat, hogy könnyebben hitelezzenek, kevesebb bürokráciával. Az a terve, hogy egy sajátos hitelkeretet hozzon létre, amelyhez a kis vagy közepes gazdálkodók is fordulhatnának, és ezáltal megvalósulna a mezőgazdasági pályázatok önrészének biztosítása, ahol ez szükséges.
A vasárnapi román nemzeti csatorna A falu élete című műsorában Achim Irimescu miniszter és Szakál András, a vidéki beruházásokat kifizető ügynökség vezérigazgatója bejelentette, hogy minél hamarabb egyszerűsíteni szeretnék a pályázati eligazító füzeteket, ezért a sajtó útján felkérték a vidékfejlesztési szakembereket, pályázatíró cégeket, illetve a pályázatokban már jártas gazdálkodókat, hogy tegyenek javaslatokat ilyen irányban. Mivel az idő nagyon sürget (február közepén-végén el szeretnék indítani egypár fontosabb fejezet pályázhatóságát), arra kérték a fentebb említetteket, hogy egy hét alatt tegyék le javaslataikat a megyei vagy országos vidékfejlesztési irodákhoz, illetve a bukaresti ügynökséghez.