A székelyföldi térség fejlesztéspolitikája

2008. április 19., szombat, Máról holnapra
Számos erdélyi meghívott részvételével zajlik ma vita a székelyföldi térség meghatározó jellemzőiről, amelyek a tényleges fejlesztéspolitikai munka kiindulópontját jelenthetik. A tanácskozás szervezeti-intézményi keretét a Sapientia EMTE Társadalomtudományi Intézete biztosítja.

A rendezvényre Csutak István Székek földje — Székelyföld? című, a hazai magyar lapokban, az elektronikus médiában az utóbbi hónapokban széles körű vitát gerjesztő írásának indítékai alapján kerül sor. A tanácskozást összehívók szerint a Székelyföld-vita során megjelent anyagok száma és sokfélesége, a hozzászólók többféle közéleti és szakmai pozíciója, a megjelenési helyek és megjelenések száma egyértelműen igazolja, hogy ez a vita közéleti eseménnyé vált. Ez teljesen új helyzet — állapítják meg a szervezők —, először lehetünk tanúi annak, hogy a térségi fejlesztés ügye egy időben kapott nagyon hangsúlyos közéleti-szakmai és médiafigyelmet.

A közel negyven meghívott névsora arra utal, hogy a Székelyföld-vitának csíkszeredai stációján elsősorban az eddigi hozzászólók véleményét óhajtják mederbe fogni és összegezni, a Hogyan tovább? kérdéskörre válaszokat fogalmazni.

Annak ellenére, hogy a sajtóvitában az eddigi résztvevők száma és összetétele a témakezelés társadalmi szóródásának kívánatos sokféleségét bizonyítja, bizonyára lesznek kritikai hangok, amelyek a Székelyföld-kérdés igazi vagy vélt szakértői egy részének távolmaradását hiányolják. Ennek elhárítására természetesen mindig kész a válasz: a vita további szakaszában a most távol maradóknak is lesz alkalmuk véleményüket kifejteni.

Csutak István előzetes közléséből egyébként kiderül, amennyiben az egyeztetések ezt lehetővé teszik, a csíkszeredai tanácskozáson bejelentik a Székelyföldi Fejlesztési Inté­zet létrehozását. Demeter János Kovászna megyei önkormányzati tanácselnök közlése szerint az RMDSZ csúcsvezetésének szintjén megállapodás született arról is, hogy a csíki tanácskozást követően Árkoson szerveznének egy olyan beszélgetést, amelyre meghívnák Románia legnagyobb napilapjainak főszerkesztőit, a laptulajdonosokat, az írott és elektronikus sajtó képviselőit, akiktől rengeteg függ, hogy a témát a román közvé­leménybe is beépítsék.

Ameddig ugyanis a leendő Székelyföld régió román lakosai részéről folyamatosan kétségbeesett jelzések mennek Bukarest felé, hogy az itteni románok mindannyian elvesznek, nincs olyan fórum Romániában, mely ezzel az érveléssel szemben döntést hozna abban, hogy tessék, ott van ez a három megye, ez egy fejlesztési régió.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 883
szavazógép
2008-04-19: Közélet - Bogdán László:

Vinczeffy László Munkácsy-díja

Amint arról már hírt adtunk, márciusban Sepsiszentgyörgy egyik legjelentősebb festőművésze, a grafikával és szoborral is kísérletező Vinczeffy László átvehette az egyik legrangosabb képzőművészeti elismerést, a Munkácsy-díjat.
2008-04-19: Közélet - Farkas Réka:

Fotópályázat szépről és rútról

,,A sepsiszentgyörgyiek szeretik városukat, és tennének is érte, várják, hogy megkérdezzék őket" — vonta le a következtetést sajtótájékoztatóján Antal Árpád, az RMDSZ polgármesterjelöltje a Városi Konzultáció első hete után. Többnyire jó visszajelzéseket kaptak, nagyon nagy az igény a pozitív változásra — összegezte.