A Don-kanyar hőseire emlékezve

2016. január 13., szerda, Közélet

A 73 évvel ezelőtt a Don-kanyarnál és a keleti fronton elesett magyar katonák tiszteletére szervezett megemlékezést tegnap délután Sepsiszentgyörgyön a Történelmi Vitézi Rend sepsiszéki állománya.
 

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Bár a hős katonai szempontból általában a halottat jelenti, de hősök voltak azok is, akik túlélték a Don-kanyar katasztrófáját – fogalmazta meg Papp Attila tiszteletes a belvárosi református templomban zajló megemlékezésen. Arról, hogy hősök voltak-e a keleti frontra német utasításra kivezényelt második magyar hadsereg katonái, az idők során megoszlottak a vélemények, volt, amikor szégyenletes hadicselekménynek nevezték, holott a magyar hadtörténet egyik legvéresebb csatája kezdődött 1943. január 12-én, négyszer akkora veszteséggel a magyarságnak, mint a mohácsi csata – ezt már a Don-kanyar történetét felelevenítő Nagy Zoltán mondta.  Felidézte, a második magyar hadsereget annak ellenére kellett felállítania Magyarországnak, hogy Sztálingrád után nyilvánvalóvá vált, a németek villámháborúja a keleti fronton kudarcot vallott, viszont az Észak-Erdély vissza­szerzéséről le nem mondó Románia a németek minden kérését teljesítette, hát a magyar hadvezetésnek is engednie kellett. A kor haditechnikájához képest elavult fegyverzettel felszerelt katonákat indítottak a keleti frontra, akik a német hadseregtől nem kapták meg a többször megígért korszerű felszerelést, így gyenge fegyverzettel, nyári ruházatban, -30 fokos hidegben érte őket a Vörös Hadsereg január 12-én indított teljes offenzívája. Hogy ilyen körülmények között is helytálltak, az első támadásokat visszaverve, az bizony már hőstett – jelentette ki Nagy Zoltán. A keleti fronton szétzúzott második magyar hadsereg hatalmas veszteséget szenvedett, az áldozatok között voltak székelyföldi, sepsiszentgyörgyi hősi halottak is, s ha idegen érdekekért harcoltak is, megcselekedték, amit megkövetelt tőlük a haza; hát ezért fontos rájuk emlékezni – hívta fel a figyelmet Nagy Zoltán.
A megemlékezés a templomkertben található második világháborús emlékmű megkoszorúzásával, nemzeti imánk és a székely himnusz közös eléneklésével zárult.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 851
szavazógép
2016-01-13: Közélet - Nagy B. Sándor:

Az M Stúdiótól a Saul fiáig (Beszélgetés Orbán Leventével)

Magyarországon és Romániában egyaránt nagy visszhangot váltott ki, hogy a Nemes Jeles László által rendezett Saul fia című film kapta az idei Aranyglóbusz-díjat. Az egyik főszereplő Molnár Levente, a kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze, de háromszéki vonatkozása is van az alkotásnak: a sepsiszentgyörgyi M Stúdió Mozgásszínház társulatának tagja, Orbán Levente is játszik benne. Vele beszélgettünk röviden a filmről és a díjról.
2016-01-13: Máról holnapra - Farkas Réka:

Reménysugár

Hogy mennyire nem normális országban élünk, azt jól mutatja, milyen mértékben lepődünk meg a normális gesztusokon, döntéseken. A román igazságszolgáltatás gyakorta megbicsaklott magyar ügyekben, így tavaly szinte hihetetlen volt, amikor a magyar himnusz perében nem a prefektúrának adtak igazat, és kimondták, nincs helye a jogi csűrcsavarnak, szabadon énekelhető bármely állam himnusza bárhol, bármikor.