Erdélyi magyar pluralizmus

2016. január 14., csütörtök, Máról holnapra
Farcádi Botond

Várható volt, hogy előbb-utóbb kiütik a biztosítékot az MPP-n belül az alakulat országos vezetésének furcsa döntései, inkább csak az volt a kérdés, mikor következik be a lázadás. Bálint József sepsiszentgyörgyi elnök valószínűleg nincs egyedül azzal a véleményével, hogy az RMDSZ alternatívájaként létrejött párt felső vezetése voltaképpen feladta eredeti célkitűzéseit és tagságát, választóit is cserbenhagyta, amikor paktumot kötött az RMDSZ-szel.

Hogy a szövetségre lépett két párt mit nyerhet az együttműködésből, az mindenki számára világos. Az RMDSZ-nek nem a voksok miatt fontos a megállapodás, hanem mert a párt laboratóriumaiban kimutatták: ahhoz, hogy a meglehetősen kiábrándult magyar közösséget mozgósítsák, összefogásra van szükség. De mert a valós összefogás oly nehezen összeegyeztethető az egypártrendszerbeli reflexekkel, és mert ahhoz a Kelemen Hunor vezette csapatnak hangsúlyosabban kellett volna képviselnie olyan, eddig csak ímmel-ámmal felvállalt ügyeket, mint például a különféle autonómiaformák előmozdítása, egyszerűbbnek tűnt elcsábítani az egyik ellenzéki alakulatot.
Az MPP-t pedig igazán nem volt nehéz magához édesgetnie, néhány befutó parlamenti mandátum ígérete elég volt, hiszen a szervezet egyszerűen nem találta helyét az erdélyi magyar politikai porondon. Olyannyira zokon vették az Erdélyi Magyar Néppárt megalakulását, hogy természetes szövetségeseikkel akkor sem voltak hajlandóak együttműködni, miután a Néppárt vezetői beismerték: tévedés volt a harmadik párt létrehozása. Magatartásuk a sértődöttség, az egyéni hiúság oly magas fokáról árulkodott, mely már-már hihetetlennek tűnt. Nem véletlen, hogy felmerült a gyanú: az MPP volt és jelenlegi országos elnöke, Szász Jenő és Biró Zsolt a párt megalakulásától kezdve az RMDSZ szekerét tolta, céljuk pedig nem egyéb, mint a valós alternatíva kibontakozásának megakadályozása. Ez nagyjából sikerült is, hiszen az MPP okozta csalódás után  az EMNP-nek jóval nehezebb volt megvetnie lábát az erdélyi magyar politika színterén, az oly sokáig egypártrendszerhez szokott erdélyi magyarok jelentős részének már túl sok volt a hármas küzdelem. Igaz, vétkes ebben az EMNP is, melynek soraiban igen hamar felütötte fejét a széthúzás, a marakodás, és azt a rendkívül fontos célkitűzését nem sikerült teljesítenie, hogy új, hiteles emberekkel álljon a választók elé.
Ilyen hát az erdélyi magyar pluralizmus. Van benne összefogásként hirdetett titkos paktum, Budapestről parancsolt összeboronál(ód)ás, s van benne gyengülő ellenzék. Pártból, intrikákból, árulásból sincs hiány – csak szavazni nem nagyon van, kire!
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2016-01-14: Közélet - :

Uzonban sem határkő az évforduló

Felette nehéz kitapogatni a hét településből álló Uzon nagyköz­ség lakosságának jelenlegi szívverését. Pedig újévi látogatásunk idején ez is célunk volt. Túlzás azt mondani, hogy a népes lakosság egy része nem értékeli pozitívan a községvezetés munkáját,  Ráduly István polgármester közel 12 éves tevékenységét, miként az is igaz, hogy a több éve nyúló földmérés okozta területkülönbségek tisztázása sokak kedélyeit borzolta és borzolja ma is, s ez több mint egy évtizede elégedetlenséget is szül. S ha az ivóvíz olykor színes és zavaros, drágább, mint azelőtt volt, vagy húzódik a ravatalozó dolga – ezek a lakosság egy részénél kiütik a biztosítékot.
2016-01-14: Jegyzet - :

Az őrkői kutyabellérkedésről (Mai levelünk)

(Lizával, hazaérkezéskor)
Szűk disznópajtától elkezdve, bokáig érő sáros labirintusokban jártam, s félelmetes helyzetre bukkantam Liza kutyánk elcsatangolása kapcsán. Öt perc alatt tudták, hol található a mi kedvencünk, csak az alkudozás volt nehezebb. Megfenyegettek, zsaroltak, majd csellel lealkudtam 100 lejre a váltságdíjat. Kiabáltak meg átkozódtak utánam, ahogy elhoztam Lizát, mert több pénzt reméltek, de már lepergett rólam a gonoszság.